Jinonická stanice pro handicapovaná zvířata končí činnost

Praha - Každoročně se v hlavním městě při všelijakých střetech s lidským prostředím poraní tisíce zvířat. K návratu do běžného života jim pomáhají záchytné stanice. O ta handicapovaná, ta, která by v přírodě jinak nepřežila se stará stanice v Jinonicích. Koncem příštího roku ale musí svou činnost ukončit, její areál přebírají Lesy hl. města Prahy. Magistrát zde buduje centrální záchrannou stanici, jež dosud Praze chyběla.

V polovině letošního března ochránci přírody z pražské Michle odchytli zesláblou labuť s provázkem v zobáku. Zvířecím záchranářům se ale nepodařilo předmět z labutě vytáhnout, tak ji převezli k veterináři do Pátku u Poděbrad.„Ten konstatoval, že není jiná možnost než operace. Nicméně konstatoval, že labuť je na tom hodně špatně a nepřežije to,“ vzpomněl na záchrannou akci Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Po operaci, při které zvířeti rozřízli jícen, lékaři labuť vypiplali. Nedávno se vrátila na hladinu pražské Vltavy. Na rybníku by takové vypuštění mohlo skončit špatně.

1Nejčastěji zvířata v Praze přicházejí ke zranění na trolejových vedeních vltavský mostů a na silnících na periferiích. Není ani výjimkou, že vzácní ptáci, sluky lesní, narážejí do skel budovy bývalého Federálního shromáždění. Tyto střety obvykle končí fatálně. Dalšími mimořádně ohroženými Pražany jsou podle ochránců přírody také ježci, netopýři a z ptáků poštolky.


Areál stanice převzaly pražské lesy

Příběh této labutě ukazuje na osudy mnoha živých tvorů v Praze, kteří každoročně potřebují pomoc. Oficiální záchranná stanice ale hlavnímu městu chybí. Zvířatům, pražské labuti nevyjímaje, proto zpět do života pomáhají záchranáři z okolí. Jedna z těch neoficiálních, nepatřící do tzv. sítě národních stanic, sídlí v pražských Jinonicích. Vede ji obětavý nadšenec, Věra Přibylová, přesto ale musí skončit.

Nemovitý majetek stanice v Jinonicích přebírají Lesy hlavního města Prahy a už letos by měli začít s příjmem zvířat. "Areál převzaly Lesy hlavního města Prahy původně na základě naší žádost. Nakonec se to ale tak otočilo, že my máme z areálu výpověď, lituje Přibylová, která má jedenáct měsíců na to, aby svou stanici přestěhovala a trvale handicapovaným zvířatům zachránila život. Podle ochránkyně zvířat jich jsou asi dvě stovky.

Pražské lesy totiž převezmou pouze ty zvířata s postižením, které jsou životaschopné. Ostatní budou muset být rozmístěny po zbytku republiky nebo utraceny. „Nedělám si iluze, že si ostatní stanice zvířata teď honem rozeberou,“ obává se vedoucí jinonické stanice.

Střet dvou filozofií je zjevně nesmiřitelný a nakonec to nevypadá ani na původně plánovanou dohodu. Podle ní paní Přibylová měla pracovat pro nově vznikající stanici. Nakonec ale z dohody sešlo, žena prý nechtěla být na stará kolena zaměstnankyní. Ať už ale vztahy mezi pražskými záchranáři zvířat dopadnou jakkoliv, vyhrát by měli právě jejich pacienti. Ročně jich v Praze pomoc potřebují tisíce.