Gotický dům v centru Znojma se nepodařilo zcela zachránit

Znojmo – Gotický měšťanský dům ve Znojmě, jedna z nejzchátralejších památek v centru města, měl získat zpět svou historickou podobu. Alespoň tak to v loňském roce plánoval nový vlastník objektu, který plánoval dům kompletně zrekonstruovat a vrátit mu tak jeho původní lesk. Po důkladném prozkoumání stavu nemovitosti a poradě s památkáři ale musel své stanovisko přehodnotit. 

Brněnský architekt Petr Skrušný měl v plánu celý dům rozebrat a postupně opět složit tak, aby nejcennější prvky domu zůstaly zachovány. Když se ale pustil do práce, zjistil, že budova je postavena z různorodých materiálů, a její zachování proto bude velmi obtížné. Po dohodě s památkáři proto dům zboural, aby se podařilo zachovat alespoň historické sklepní prostory a na nich postavit nový dům.

Památkáři proti takovému postupu nic nenamítají. Podle Jana Kozdase z Národního památkového ústavu je takový postup dokonce vhodnější, protože v opačném případě by se stejně nepodařilo ráz budovy zachovat. Přestože se nadzemní část domu nepodařilo zachránit, gotický ráz domu zůstane i po jeho rekonstrukci. I když bude mít dům pouze historizující podobu, vrátí se do jeho fasády původní gotické oblouky, které se podaří zachránit. V tuto chvíli jsou oblouky v péči památkářů.

Plán na rekonstrukci domu
Plán na rekonstrukci domu
Více fotek
  • Plán na rekonstrukci domu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3051/305021.jpg
  • Zachovalé gotické prvky domu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3051/305024.jpg
  • Chátrající interiér domu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3051/305023.jpg
  • Dům byl vydán na pospas povětrnostním podmínkám zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3051/305022.jpg

Petr Skrušný počítá s tím, že do zimy bude mít hrubou část rekonstrukce hotovu, aby dál nechátral sklep původního domu. Až sežene kupce na dům, hodlá rekonstrukci dokončit, už s představami budoucího uživatele domu. Brněnský architekt už v centru Znojma opravil dva zchátralé domy, proto mu i město na rekonstrukci domu přispívá. Historická studie ukázala, že dům měl původně dvě patra. Bude je mít i rekonstruovaná stavba, jak potvrdil Petr Skrušný. Architekt chce zachovat také všechny historicky cenné části domu.