Pardubice nakupují energie aukcí - největší odběratel se dražby neúčastní

Pardubice – V Pardubicích nově nakupují energie prostřednictvím elektronické aukce. Ušetří pomocí toho miliony korun. Ke stejnému kroku radnice vyzvala i další městské firmy. Jenže právě největší odběratel elektřiny, Služby města Pardubice, se dražby překvapivě neúčastní.

Pardubická radnice se rozhodla hledat, kde se dá ušetřit. Plyn a elektrickou energii chce proto nakupovat v elektronické aukci. „Máme spoustu budov. Očekáváme, že úspora tu bude,“ míní primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Město zatím uspořilo 3,5 milionu korun. Radnice vyzvala i městské firmy, aby se do aukce zapojily. Služby města však zůstaly u starého modelu a vypsaly výběrové řízení. Firma je přitom největším odběratelem elektrické energie ve městě. Má například na starosti veřejné osvětlení, celkem 11 tisíc pouličních lamp.

Úspora byla minimální, asi 5,5 tisíce

Služby města mohly údajně ušetřit statisíce korun, namísto toho uspořily pouze zanedbatelnou částku. „Úspora byla minimální, jenom asi 5,5 tisíce. Jsem přesvědčen, že je to tím, že výběrová řízení pořádáme každý rok, tudíž cena už byla stlačena,“ komentuje to ekonomický ředitel Služeb města Stanislav Mergl.

„Aukce jsme se s městem nezúčastnili z toho důvodu, že nebyla vyjasněna možnost výběru distribuční a silové energie. Dneska už to víme, už se to ujasnilo,“ vysvětluje ředitelka městské firmy Lea Tomková.

Podle radních ředitelka udělala hrubou chybu

Někteří radní ředitelku Tomkovou kritizují. Prý udělala hrubou chybu. „Chceme to nějakým způsobem řešit. Myslím, že tohle není ukázka dobrého hospodaření,“ zlobí se Jindřich Tauber, náměstek primátorky za ČSSD. Záležitostí se bude příští týden zabývat rada města. Někteří členové požadují odvolání ředitelky Tomkové z funkce.