D1 namrzla a stála po hromadné nehodě

Humpolec – Zima se hlásí o slovo na dálnici D1. Na namrzlé vozovce se dnes nad ránem stala první velká nehoda, na 106. kilometru u Větrného Jeníkova se srazilo pět nákladních vozidel, do kterých ještě narazilo jedno osobní. Při nehodě došlo k jedinému lehkému zranění, ale provoz musel být v obou směrech zcela uzavřen. Po dvou hodinách se podařilo zprůjezdnit pás ve směru na Prahu, opačným směrem ale začala auta jezdit až kolem desáté hodiny dopoledne, a to pouze jedním pruhem. Plně průjezdná byla vysočinská D1 až v poledne.

Nehoda se stala ve čtyři hodiny ráno, zablokovala tak dálnici v době ranní špičky. Směr na Prahu byl neprůjezdný asi dvě hodiny, po šesté už jím auta opět projížděla. Hůře dopadli řidiči mířící na Brno, respektive Hulín, kteří přes 106. kilometr nemohli projet zhruba do deseti hodin dopoledne. Potom se teprve podařilo uklidit trosky havarovaných vozidel tak, aby bylo možné projet alespoň jedním pruhem. Úklid následků nehody definitivně skončil až před polednem, kdy se podařilo odtáhnout poslední havarovaný kamion a zprůjezdnit oba pruhy.

Kolona dosáhla až 26 kilometrů

Kolona, již tvořily především kamiony, které policie nemohla odklonit na objízdnou trasu přes Humpolec, Pelhřimov a Jihlavu, dosáhla dopoledne až 26kilometrové délky. Lépe se ale neměli ani řidiči osobních aut, kteří museli čekat již předtím, než sjeli z dálnice, na objízdné trase potom provoz chvílemi kolaboval.

Podle policistů byla příčina nehody prostá – nepřiměřená rychlost na kluzké namrzlé vozovce. Nejprve havaroval kamion, který jeho řidič neovládl, převrátil se na bok a zůstal ležet napříč přes silnici. Do něj potom narazila další projíždějící vozidla.

Objízdná trasa
Objízdná trasa

Silnice kloužou – nejen na Vysočině

I po zprůjezdnění dálnice musí být řidiči opatrní – a to i na dalších silnicích na celé Vysočině. Od rána mrholilo a většina komunikací byla namrzlá a nebezpečná. Jihlavská policie jen za dopoledne řešila 15 nehod. Pro tentokrát se policisté shodují s řidiči. Část viny připisují silničářům s tím, že nad ránem podcenili preventivní posyp. „Bylo by určitě vhodné, aby silničáři na tu situaci zareagovali včas. Při lepší kontrole komunikací by se tomu dalo určitě zabránit,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. S výtkami však silničáři polemizují. „To byste preventivně museli jezdit kolem dokola celou noc po celé Vysočině a hledat ty úseky, které jsou namrzlé,“ reagoval dispečer Ladislav Prokop.

Na kluzké silnice upozorňují silničáři také ve Zlínském kraji. Zejména ve vyšších polohách vozovky namrzají, stalo se na nich už několik nehod. „V Zádveřicích-Rakové na Zlínsku se na křižovatce na Luhačovice srazily dva vozy, zraněné řidiče si převzala záchranná služba. Na Pindule nad částí Zlína Kudlov pak řidička skončila se svým vozem v lese na střeše. Havárie se tentokráte obešla bez zranění,“ shrnul mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.