Rodiče demonstrovali proti zrušení jedné ze sušických škol

Sušice (Klatovsko) – Desítky obyvatel Sušice demonstrovaly před magistrátem kvůli plánovanému zrušení jedné ze základních škol. Místo ní má město investovat do výstavby moderního bazénu. Lidé přitom chtějí, aby zastupitelstvo svůj krok přehodnotilo. V opačném případě tak na konci června příštího roku škola zanikne. Vedení Sušice to zdůvodňuje zejména nedostatkem dětí.

Už v polovině příštího roku má zaniknout sušická Základní škola Komenského. Její žáci by se tak od září učili ve zbývajících dvou školách ve městě. Proti stěhování žáků však už půl roku protestují místní rodiče. Důkazem byla dnešní demonstrace, která je podle organizátorů poslední možností, jak zastupitele přesvědčit.

„Chodili jsme na jednání, chodili jsme za starostou a žádali ho. Nic jiného nám už nezbude, než demonstrovat,“ uvedla zástupkyně rodičů Jana Mazarová. Podle Starosty Sušice Petra Mottla (ODS) však dlouhodobě dochází k úbytku žáků, a proto město muselo k nepříjemnému kroku přistoupit.

Demonstrace před sušickou radnicí
Demonstrace před sušickou radnicí

Zhruba 150 demonstrantů na náměstí v Sušici však požaduje, aby zastupitelstvo zrušení školy znovu přehodnotilo. Upozorňovali také na plánovanou stavbu krytého bazénu za necelých 120 miliónů korun, který město hodlá postavit bez dotací, čímž se podle propočtů zadluží úvěrem ve výši 90 milionů korun.

Zatímco o rušení školy je město ochotno jednat, se stavbou bazénu už definitivně počítá. „Není to projekt megalomanský a myslím si, že případná ztráta bude zcela ve finančních možnostech města,“ dodal Mottl.