Řemeslník našel v domě vzácné dopisy slavkovských muklů

Horní Slavkov (Karlovarsko) - Při rekonstrukci bytu v Horním Slavkově objevil řemeslník náhodou skoro 60 let staré dopisy politických vězňů. Podle historiků jde o unikátní nález, který může odhalit víc o životě politicky odsouzených muklů a jejich blízkých. Kdo a před kým písemnosti ukryl, se zatím jen odhaduje.

Maximální nasazení horníků během pracovního výkonu bylo jednou ze silných složek komunistické propagandy. O politických vězních, kteří v tu chvíli umírali v uranových dolech, ale nemluvil nikdo. Ani krátce po smrti Stalina i Gottwalda nic nenaznačovalo, že odsouzence čeká nějaké zlepšení. Jejich rodiny přesto nepřestávaly doufat a své naděje vkládaly i do osobních dopisů.

Desítky kusů podobné korespondence nyní během opravy domu nečekaně odhalil řemeslník Ladislav Baltiar. „Většina byla adresována vězňům. Ti je do rukou zřejmě nikdy neměli dostat. Před zničením je ale někdo bezpečně ukryl,“ uvedl.

  • Ladislav Baltiar ukazuje místo nálezu dopisů
    Ladislav Baltiar ukazuje místo nálezu dopisů zdroj: ČT24
  • Z nalezené korespondence
    Z nalezené korespondence zdroj: ČT24

Dopisy byly zabalené v papíře, na který zřejmě někdo z kanceláře cenzora napsal adresu, kam má nálezce zásilku odeslat. Podle historiků to může být návodným znakem, že někdo mohl tajně muklům pomáhat. „Jestli ta možnost tam byla a stalo se to pravidlem, tak třeba to bylo využíváno častěji, že nějakým způsobem tak byly transferovány dopisy,“ komentoval historik Rudolf Tomíček.

Nyní by se po šedesáti letech mohly dostat k zamýšleným adresátům. Pan Baltiar prý už má kontakt na příslušné osoby a rodinám politických vězňů chce poslat všechny nalezené dopisy. Písemnosti, kde nebude možné určit adresáta, prostuduji historici a poté je vystaví v muzeu.