Požáry na Karvinsku nepřežili dva lidé

Karviná/Český Těšín – Při požárech, které ve středu vypukly na Karvinsku, zahynuli dva lidé. V Českém Těšíně uhořel bezdomovec, v Karviné zahubil oheň obyvatele speciálního bytu v domě s pečovatelskou službou. Dále se tak zhoršila tragická statistika obětí požárů v Moravskoslezském kraji – od poloviny října zemřelo v plamenech už sedm lidí, od počátku roku si potom požáry vyžádaly šestnáct obětí.

Do karvinského domu s pečovatelskou službou vyjeli před polednem policisté. „V jednom z bytů byl nalezen devětašedesátiletý muž mrtvý. Byt o velikosti 0+1 byl znečištěn od sazí a poškozen požárem,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Kriminalisté na místě zjišťovali, proč začalo hořet – zda nebyl požár založen úmyslně.

Další ohořelé tělo nalezli policisté v blízkosti českotěšínského cvičiště psů. Ukázalo se, že na místě hořel dřevěný přístřešek, který obývají bezdomovci. „Jedná se o muže zatím neznámé totožnosti. Byla nařízena soudní pitva. I v tomto případě budou kriminalisté ve vyšetřování pokračovat v následujících dnech,“ doplnila mluvčí.

Moravskoslezský kraj je v posledních týdnech místem s největším počtem požárů s tragickými následky. „V některých letech jsme evidovali za celý rok okolo deseti mrtvých. Nyní jsme zaznamenali jen během jediného měsíce sedm,“ podotkl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Dodal, že nejčastěji v plamenech umírají lidé opilí a sociálně slabí. „Často jsme zasahovali v prostředí sociálně slabých obyvatel. V bytě byla například odpojená elektřina, svítilo se svíčkami. Do toho přišla nějaká oslava a po požití alkoholu klesla ostražitost lidí,“ popsal případy mluvčí Kůdela.

Nejhorší následky měl pondělní požár bytu v Novém Jičíně, při kterém zahynuli hned dva muži. Zřejmě se udusili kouřem, teprve potom jejich těla ohořela. Také oni měli vypnutý přívod elektřiny a doma svítili svíčkami.

I vzhledem k tomuto případu vyzývají hasiči k opatrnosti při manipulaci s otevřeným ohněm. „Aktuální to bude i nyní před Vánocemi. Lidé, kteří mohou, by si do svých domácností měli pořídit požární hlásiče. Po ruce by měli mít i malé hasicí přístroje. Nejdůležitější ale je opatrnost,“ zdůraznil mluvčí hasičů.