Znalci české historie jsou gymnazisté z Litoměřic

Cheb – Studenti desítek českých a slovenských gymnázií opět měřili v Chebu své znalosti v dějepisné soutěži. Jubilejní dvacátý ročník byl zaměřen na období třicetileté války a vrcholy baroka. Prestižní akce, kterou letos opanovali studenti z Litoměřic, má kromě rekordní účasti také úctyhodný rozpočet téměř 1,5 milionu korun a překvapí i autoři otázek.

Největší dějepisná soutěž v Česku je mezi studenty velmi oblíbená. Tříčlenné týmy jednotlivých škol odpovídají na otázky profesorů Univerzity Karlovy. První kolo probíhá formou testu, v dalších třech musí znát přesné údaje na konkrétní otázku.

Čtvrté kolo je podle organizátora Miroslava Stuláka nejtěžší – významné osobnosti čtou úryvky ze staré knihy a studenti mají poznat, o jakou knihu a autora se jedná. Otázky tak studentům zadávali například hokejista Dominik Hašek, pražský arcibiskup Dominik Duka nebo zpěvák Karel Gott.

Dějiny ovládly Litoměřice

Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 225 studentů, které doprovázelo 73 učitelů dějepisu. Dohromady zastupovali 72 českých a dvě slovenská gymnázia. Nejdále to měli z Košic, odkud přijeli vůbec poprvé. „Byla to velmi velká výzva, protože naše děti se o českých dějinách neučí skoro nic, nebo se učí jiná fakta,“ uvedla učitelka z košického gymnázia Eva Vanečková.

Letošními vítězi se stali studenti z Litoměřic. Získali putovní pohár a hodnotné ceny jako elektroniku a knihy. Druzí skončili gymnazisté z Jihlavy a třetí z Olomouce. Soutěž si ve své dvacetileté tradici už získala obrovskou podporu odborníků, ale i významných českých osobností. „Historie je velmi důležitá pro pochopení současnosti a pohledu do budoucnosti, já to tak vnímám v medicíně a v každé lidské činnosti,“ ocenil soutěž například chirurg Pavel Pafko. Studenti se na chebském gymnáziu sejdou zase za rok. Soutěžním tématem bude období vlády Marie Terezie a revoluční rok 1848.