Pardubice se chystají na možný nález nevybuchlé munice z 2. světové

Pardubice – Na možnou evakuaci části města se připravují Pardubice. V okolí rafinerie Paramo totiž už brzy začnou výkopové práce, při kterých může těžká technika narazit na staré letecké pumy. Koncem druhé světové války se právě Pardubice staly terčem spojeneckých náletů. Úřady, policie ale i hasiči teď kvůli nevybuchlé munici chystají krizové plány.

Tři letecké útoky z roku 1944 pro jižní část města znamenaly zkázu. Zasáhly hlavně někdejší Fantovu továrnu, dnešní Paramo. Podle policejního pyrotechnika Pavla Studeného na město padaly pumy americké výroby, z nichž každá obsahovala až sto třicet kilogramů trhaviny.

Letadla spojenců na Pardubice shodila celkem šestnáct set pum. „Jestliže si uvědomíme, že může být řekněme deset procent selhání, zůstalo tu minimálně 160 nevybuchlých,“ konstatuje Studený.

Teď se u Parama budou stavět výrobní haly, zlikvidují se ekologické zátěže a rozšíří silnice. Bagry by se měly zakousnout až do hloubky šesti metrů, nevybuchlá munice může pak podle odhadů ležet i zhruba čtyři metry pod zemí. Úřady spolu se složkami integrovaného systému proto chystají zvláštní opatření.

„Těch situací, které mohou nastat, je celá řada od naprosto bezpečné operace po nutný převoz bomby, která by hrozila výbuchem,“ řekl mluvčí magistrátu Ondřej Tušl. Pokud by pyrotechnik rozhodl, že puma musí být zneškodněna v bezpečném prostoru, dojde k evakuaci obyvatelstva i v okolí vytyčené trasy, jak řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Úřady, policisté i hasiči budou o průběhu výkopových prací informovat v tisku a na internetu. V případě ohrožení začne k lidem promlouvat i místní rozhlas.