Chemická válka s kůrovcem na Šumavě byla nezákonná

Šumava – Povolení na používání chemie na Šumavě je neplatné. Ministerstvo životního prostředí totiž správě národního parku zrušilo dvouletou výjimku, kterou si ředitel Stráský opatřil v červnu od odboru státní správy. Při jejím vyřizování prý nebyl dodržen zákonný postup.

Otrávené trojnožky a klády byly od letošního dubna do června na území Národního parku Šumava rozmístěny nelegálně. Povolení si vyřídil ředitel Jan Stráský až od června a rovnou na dvě sezony. Ministerstvo životního prostředí ale teď prohlásilo, že ani tato výjimka není platná. „O zrušení výjimky k používání biocidů rozhodl odbor výkonu státní správy v Českých Budějovicích z důvodu vážných procesních vad, nikoli z faktických důvodů,“ informovala mluvčí ministerstva Marta Machková.

Správa parku totiž o udělení výjimky vedla souběžně dvě řízení a tím se stal celý proces nezákonným. Kvůli použití chemie vede s Národním parkem Šumava správní řízení také Česká inspekce životního prostředí – to by mělo být ukončeno v průběhu příštího roku.

O povolení používat biocidy bude správa parku žádat znovu. Už příští rok v dubnu bych chtěla začít rozmisťovat otrávené trojnožky a lapáky na své území. Mělo by jich být maximálně do sedmi tisíc, stejně jako letos. „I příští rok chceme s kůrovcovou kalamitou bojovat touto cestou,“ potvrdil mluvčí parku Pavel Pechoušek. To se nelíbí ekologům. „Budeme se snažit stejně jako letos používání jedovatých pesticidů v národním parku všemi právními prostředky zabránit,“ prohlásil Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Správa Národního parku Šumava už má žádost o výjimku připravenou a podá ji do konce listopadu. Pokud výjimku získá, nejvíce otrávených lapáků rozmístí do lesů v okolí Srní a Modravy.