Zdravotníci ze sanitek chtějí výsluhy jako hasiči

Karlovy Vary – Na západě Čech se zvedá odpor proti novému zákonu o zdravotnické záchranné službě. Posádky sanitek by chtěly mít podobné jistoty jako hasiči nebo policisté. Zdravotníci, kteří se často ocitají v nebezpečných situacích spolu s dalšími záchranáři, se cítí diskriminováni. Ministerstvo zdravotnictví jim ale slíbilo, že se pokusí upravit jiné zákony tak, aby měli na výsluhy nárok i posádky sanitek.

Svůj nárok na výhody a sociální jistoty běžné v hasičském sboru nebo policii podkládají zdravotníci například svou nedávnou zkušeností při záchranné akci v Karlových Varech. Z patnáctimetrového srázu nedaleko centra se zřítil nejprve neopatrný muž, potom i žena, která mu chtěla pomoct. Pro oba zraněné se vypravili speciálně vycvičení a vybavení hasiči, kteří dobře věděli, že kdyby se jim něco stalo, stát se o ně řádně postará. S nimi však balancovala na hraně srázu i posádka sanitky, která podobné vyhlídky neměla. „Pokud se cokoli stane pracovníkovi záchranné služby, řekneme: Pěkně děkujeme a teď se o sebe postarejte sám,“ shrnul ředitel Záchranné služby Karlovarského kraje Ivo Tukinski.

Zásah záchranářů
Zásah záchranářů

Zdravotníci se proto cítí diskriminováni – tím spíš, že vzniká novela zákona o zdravotnické záchranné službě, která však žádné zlepšení v tomto ohledu nepřináší. Jejich práci přitom uznávají i kolegové z dalších složek záchranného systému. „Posádce hrozilo, že by mohla spadnout ze srázu,“ vzpomněl na dramatickou akci v Karlových Varech mluvčí krajského hasičského sboru Martin Kasal.

Výsluhy záchranářů
Výsluhy záchranářů

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo do záchranářského zákona zařadit lepší péči o vysloužilé lékaře nebo řidiče sanitních vozů především proto, že by se potom dostalo do sporu s další legislativou. „V tomto zákoně toto nelze upravit, protože to musí být součástí dalších jiných zákonných norem, například zákoníku práce,“ podotkl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Úřad nakonec slíbil, že se pokusí podnítit změnu dalších zákonů tak, aby měly nárok na výsluhy i posádky sanitek. Podle mluvčího Sršně je možné, že se prvních změn dočkají pracovníci záchranných služeb už v příštím roce.