Kladnu chybí strážníci

Kladno - Nedostatek strážníků řeší Kladno. Městská policie sice přijala organizační opatření, nové posily si ale najmout nemůže, protože pořád není hotový rozpočet města a nikdo neví, jestli na ně budou peníze. Problémy s počty strážníků mají i některá další středočeská města.

Někteří strážníci museli odejít ze zdravotních důvodů, někteří zase opustili místo třeba kvůli lépe placené práci. V Kladně chybí akutně dvacet lidí - tedy jedna celá směna. Ředitel městské policie Stanislav Procházka se obává, že při větších, nečekaných akcích, jako jsou demonstrace nebo sportovní utkání, můžou nastat potíže. „Těch problémů je hodně a občané si zvykli, že ten strážník na té ulici je. A my dnes nejsme schopni tu přítomnost plně zajistit,“ řekl.

Nové zaměstnance teď ředitel přijmout nemůže kvůli nákladům na mzdy. Ještě není hotový rozpočet města a jeho policie by potřebovala 5 milionů navíc. Náměstek primátora Miroslav Bernášek ale ujišťuje, že se peníze najdou. „Musíme uvažovat o tom, kde omezit a kde přidat. Například neuděláme 100 metrů chodníků, to se dá vydržet, ale bezpečnost v městě musí být zajištěna,“ dodal Bernášek.

Další velká středočeská města si vedou o něco líp. V Mělníku by ideálně potřebovali asi o pět strážníků víc. Příbram nebo Beroun hlásí plný stav. Stejně tak v Kolíně. Tam by ale potřebovali navýšit tabulková místa, počty strážníků nestačí na zvyšující se množství úkolů. „Je to způsobeno početním stavem u Policie ČR, to znamená, že městská policie ve městech zajišťuje převážně tu pořádkovou službu sama,“ uvedl ředitel kolínských strážníků Viktor Prokeš.

Problémy má i státní policie. Ve středočeském kraji chybí 155 lidí. Pokud policejní prezidium znovu nespustí zastavený nábor nováčků, bude podle ředitele středočeských policistů v příštím roce situace ještě horší.