Hornické ubytovny ve Frenštátě šly k zemi, hledá se zájemce o pozemky

Frenštát pod Radhoštěm - Frenštátská místní část Papratná se po téměř 30 letech zbavila nedokončeného areálu hornických ubytoven. Vysoké velkokapacitní paneláky zbourala specializovaná firma během tří měsíců. Společost RPG, která pozemky vlastní, teď hledá jejich využití. Město o ně na jaře projevilo zájem, nakonec ale nabídku firmy odmítlo.

Libor Zlý bydlí ve statku nad bývalými ubytovnami. Až donedávna se musel z oken domu dívat na dva vysoké panelové domy. Teď už jsou pryč. „Teď je krásně vidět na hory, tak je to v pořádku,“ pochvaluje si. Dva obří hotelové domy a objekt se službami postavili těžaři v polovině 80. let. Mělo v nich bydlet téměř tisíc horníků z nedalekého dolu. Těžba se ale nikdy nerozběhla a nedokončené budovy chátraly.

„Nám se nepodařilo ani přes intenzivní hledání najít zájemce, který by chtěl tyto stavby využít pro vlastní projekt, případně s tímto územím se stávajícím stavbami cokoliv vymyslet,“ uvedl mluvčí RPG Real Estate Petr Handl. Demolice obřích panelových domů začala na počátku srpna. Stavební firma odsud odvezla téměř 45 tisíc tun stavebního odpadu. „S trochou nadsázky si myslím, že by si tady toto dílo, to odstranění, zasloužilo, aby tady někdo uprostřed postavil před Vánoci vánoční strom,“ řekl bývalý předseda Sdružení obcí na ochranu beskydského regionu Karel Míček.

Frenštátská radnice na jaře slíbila, že si pozemky od firmy RPG pronajme s tím, že na nich vybuduje sportovně-relaxační areál. Nabídku firmy ale zastupitelé nakonec odmítli. „Snažíme se využít jiných dotačních titulů a tady tyto volnočasové aktivity chceme realizovat na území našeho města, proto vlastně ten původní záměr padá,“ vysvětlila starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

„Na nás se obrátilo doposud několik zájemců o budoucí využití tohoto pozemku, se všemi jsme v kontaktu, ta jednání stále probíhájí,“ dodal mluvčí RPG Real Estate Petr Handl. Až do nalezení nového nájemce bude na pozemku povrch ze stavební drti. Kdy se pozemky dočkají nového využití, zatím firma RPG neví.