Vandase si ve Vimperku přišlo poslechnout 300 lidí

Vimperk (Prachaticko) – Zhruba tři stovky lidí dnes přišly na mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) na náměstí ve Vimperku. Řečníci v čele s předsedou strany Tomášem Vandasem tam poukazovali na údajné problémy s nepřizpůsobivými občany a na zhoršující se bezpečnost ve městě. Kritizovali údajné zvýhodňování romské menšiny. Policie přitom opakovaně deklarovala, že kriminalita je ve městě jedna z nejnižších v kraji. V souvislosti s dnešním shromážděním policie neřešila žádný zásadní konflikt.

Radnice ohlášený mítink DSSS v pondělí zakázala, především kvůli protiromsky zaměřené diskusi na facebooku pod titulem Hnutí za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů. Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodnutí radnice na základě žaloby DSSS v pátek zrušil. DSSS v žalobě mimo jiné poukazovala, že k zákazu shromáždění nemůže vést anonymní diskuse kdesi na internetu.

Ve Vimperku podle starosty Bohumila Petráška žije asi 120 až 150 Romů, při posledním sčítání se ale k národnosti hlásili asi čtyři. Problematická je skupinka asi sedmi lidí. Vedení města na základě monitoringu posílilo hlídky městské policie v místech, kde žijí nepřizpůsobiví obyvatelé, zintenzivnilo kontroly heren kvůli zneužívání sociálních dávek i kontroly životních podmínek dětí v sociálně vyloučených rodinách. V příštím roce město posílí kamerový systém. O drogové situaci starosta jednal s vedením policie i kraje, o pomoc požádal protidrogovou centrálu.