Plzeň vypíše urbanistickou ideovou soutěž pro širší centrum města

Plzeň – Jednokolovou soutěž, která má přinést urbanistickou ideu pro širší centrum města, vypíše plzeňský magistrát. Materiál se má stát základním podkladem pro vypracování nového územního plánu Plzně, který musí být schválený do roku 2015, řekl náměstek primátora Petr Rund.

Podobný koncept radnici dosud chybí a projevuje se to například spory a dohady kolem stavby nového obchodního centra na místě Domu kultury na Americké třídě. Pro soutěž se radnice rozhodla mimo jiné právě kvůli opakovaným diskusím a polemikám o různých architektonických řešeních centra. „Vypíšeme soutěž na centrální část města tak, abychom znali názor architektů, jak by se město mělo v budoucnu vyvíjet,“ poznamenal Rund. 

Město by tak mělo dostat určité mantinely pro budoucí architektonický vývoj. Materiál by měl například naznačit představy architektů o frekventovaných silnicích v centru, o doplnění zástavby a podobně. S vypsáním soutěže, kterou architekti požadují už řadu let, souhlasí i opozice. „Rozhodně vypsání soutěže vítáme, Plzeň potřebuje koncepci pro svůj další rozvoj,“ konstatoval šéf kontrolního výboru zastupitelstva Ondřej Ženíšek (TOP 09).

Vítězný návrh bude odměněn 500 000 Kč

Soutěžící musejí svoje návrhy odevzdat do 16. března 2012, výsledky by měly být vyhlášeny do 28. března 2012. Autor vítězného návrhu může získat finanční odměnu až půl milionu korun, na druhé místo je vyčleněno 250 000 korun a třetí místo bude odměněno 150 000 korunami. V porotě zasednou čtyři nezávislí architekti a tři zástupci politiků a úředníků města. Podmínky soutěže a členy poroty musí ještě schválit zastupitelstvo.