Jihočeští kriminalisté vyšetřují rozsáhlou krádež dřeva

Krumlovsko – Z lesů na Českokrumlovsku zloději ukradli vytěžené stromy téměř za 600 tisíc korun. Ztrátu nahlásily Lesy České republiky. Místo vyskládaného dříví je tu v současné době k vidění jen prázdný les. Zloději museli odvézt 25 plně naložených kamionů. Mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík informoval, že nemůže sdělovat žádné informace, protože bylo zahájeno policejní vyšetřování.

Z lesů zmizely smrky, borovice a duby – tedy dřevo, které se nejčastěji používá k vytápění rodinných domů. I přes letošní 20procentní zdražení je dřevo pořád nejlevnější topnou komoditou. Ředitel pobočky Lesů ČR v Hluboké nad Vltavou Miloš Balák říká, že z nakradeného dřeva lze vytopit až 25 rodinných domů za rok.

Pávě před zimou mizí vytěžené dřevo tradičně nejvíc. Mezi lesníky se stále častěji mluví o krádežích takzvaně za provozu. Dřevaři při nich jen na strojích vypnou počítače vytěženého dřeva a kácejí dál pro vlastní účely. Poslední dobou se ale zloději nebojí ani vytipované stromy kácet sami.

„V rámci prevence se náš personál pohybuje v lesích, u příjezdových cest instalujeme uzamykatelné závory,“ uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Například na Karlovarsku bojují lesníci se zloději pomocí fotopastí. Snímky krádeže putují na email a spolu s vystaveným účtem přímo ke zloději.