Dopravu v Pardubicích komplikují zbytečné značky

Pardubice - Na zbytečné značky, které komplikují dopravu, si v Pardubicích stěžují nejen řidiči. Poukazují na ně také instruktoři autoškol. Hned na několika místech ve městě je prý nesmyslně omezena rychlost, takže se řidiči naučili značení přehlížet a riskují tak pokuty.

Například v Dašické ulici platí snížená rychlost na čtyřicet kilometrů za hodinu, ovšem jen v úseku patnácti metrů. Potom tento příkaz ruší křižovatka. Dalším případem zbytečné dopravní značky je značka Pardubice–Trnová. Příkazová značka nařizuje maximální rychlost čtyřicet kilometrů za hodinu. Jen o sto metrů dál je další dopravní značka, ta doporučuje rychlost, a to opět čtyřicet kilometrů za hodinu! „Je to hloupost, protože jestliže je někde nařízená maximální rychlost čtyřicítka, tak je zbytečné někomu doporučovat, aby jel čtyřicetikilometrovou rychlostí,“ diví se instruktor autoškoly Luděk Hruška. 

Odbor dopravy už se chystá zmíněné dopravní značení odstranit. Kvůli nesmyslným značkám se jen v Pardubicích na úředníky obrací několik desítek řidičů ročně. U Rosic nad Labem před několika týdny silničáři za krajnicí opravovali kanalizační vpust. Už několik týdnů tam nepracují, přesto na místě zůstává snížená rychlost z osmdesáti na padesát kilometrů za hodinu. „Tu značku tam silničáři jakoby zapomenou, nebo ji nechávají na místě zbytečně dlouho,“ říká instruktor autoškoly Bohumil Kolář.  

Strážníci městské policie provedli test. Deset minut v tomto úseku měřili rychlost a zjistili, že většina řidičů dopravní značku už ani nerespektuje. „Změřili jsme třiatřicet vozidel, z toho devatenáct překročilo povolenou rychlost,“ upozorňuje pardubický strážník Petr Valda.  

Podle silničářů je v úseku omezená rychlost jen preventivně. Poruchu kanalizace opravili jen provizorně. „Porucha v tom místě bude trvat až do jara,“ zdůrazňuje náměstek ředitele SÚS Pardubického kraje Václav Ouhrabka. 

U Rosic nad Labem tak snížená rychlost zůstane. Zbytečné dopravní značky v centru Pardubic ale nechá magistrát odstranit.