Kalů je v Ostravě víc, likvidace se protáhne o rok

Ostrava – Pod areálem někdejší ostravské chemičky Ostramo je ukryto nejméně 70 tisíc tun ropných kalů, o kterých se dosud nevědělo. Odtěžení odpadu se proto protáhne, podle Josefa Havelky, ředitele odštěpného závodu státního podniku Diamo, který odtěžení objednal, potrvá nejméně do konce příštího roku. Ostravská radnice další zdržení těžby ostře kritizuje.

 

Společnost Diamo, pro kterou kaly těží sdružení firem Čistá Ostrava, očekává, že nově objevené zásoby kalů budou znamenat výrazné prodloužení prací. Podle ředitele Havelky sice zatím Diamo žádost o prodloužení termínu sanace nepodalo, ale bude se jí zabývat na kontrolním dnu příští čtvrtek. „Bude se řešit, jakým způsobem se vytěží v průběhu příštího roku 70 tisíc tun, o kterých nikdo nevěděl,“ sdělil Havelka.

K jednání o případném posunu termínu pošle svého zástupce i město. Náměstek primátora Dalibor Madej (ODS) řekl, že radnice už nemá důvěru, že státní instituce dokážou Ostravu ropných lagun zbavit. „Důvěra města v řízení této zakázky je neustále na bodu mrazu,“ uvedl. Další zdržení je podle něj pro město nepřijatelné. „Nastalo to už jednou za premiéra Fischera, kdy se prodloužila zakázka o rok, teď to v podstatě nastane znovu,“ zdůraznil náměstek.

Město také chce znovu otevřít téma kompenzací pro obyvatele. Po společnosti Geosan Group chce žádat minimálně příspěvek do svého Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším. Financují se z něj ozdravné pobyty a letos už je fond zcela vyčerpán.