Do policejních uniforem se navléknou ústečtí úředníci

Ústí nad Labem – Nad pořádkem v ulicích Ústí nad Labem budou zanedlouho bdět někteří úředníci, kteří pracují pro městskou policii. Ta nemá peníze na nové posily, proto do uniforem oblékne část zaměstnanců, kteří zatím pracují v kancelářích. Podle magistrátu je to nutné, ve městě se totiž citelně zvyšuje kriminalita – a to nejenom ta drobná, přibývá i násilných trestných činů.

Do ústeckých ulic vyrazí například pracovníci operačního střediska, preventisté nebo i velitelé. Celkem se tak zvýší stav strážníků, kteří dohlížejí na bezpečnost ve městě, zhruba o dvacet na celkových 170. Město přitom neutratí za posily tolik peněz, jako kdyby najímalo docela nové zaměstnance. „Navyšujeme tímto způsobem počet strážníků, aniž bychom požadovali více finančních prostředků,“ shrnul náměstek primátora Jan Řeřicha.

Nové hlídky se vydají především do problematických oblastí i do okrajových částí města, které zatím městská policie opomíjela. I tam se totiž zvyšuje kriminalita. „Zatímco dříve jsme evidovali tato napadení v těch opravdu rizikových lokalitách, v současné době se nám stávají tato napadení de facto na území celého města,“ zdůraznil ředitel ústeckých strážníků Pavel Bakule.

Protože však do ulic vyrazí dosavadní úředníci, budou prázdná místa na jejich stávajících pozicích. Méně lidí tak zůstane například v operačním středisku, které každoročně řeší asi devět tisíc žádostí o pomoc a zhruba stejný počet žádostí o informace. Jeho velitel Jiří Hýl si přitom vůbec není jist, zda lidé, kteří mu zbudou, zvládnou vyřídit všechny telefonáty. „Čas ukáže, jestli se to dá zvládnout,“ poznamenal.

Město na svou policii nemá peníze, proto žádné další posily nepřicházejí v úvahu. Stejně jako telefonisté budou muset i noví pochůzkáři vystačit s tolika kolegy, kolik mají. „Už jsme na krev. To, co bude teď venku, je všechno, co můžeme občanům poskytnout,“ upozornil ředitel Bakule.

Stávající zaměstnanci městské policie přitom budou muset nadále splňovat vyšší nároky. Radnice rozhodla, že chce mít středoškolsky vzdělané ochránce pořádku, a proto pošle 60 strážníků do školy, aby si dodělali maturitu.