Válčit se dá i o přechody pro chodce

Lišov (Českobudějovicko) - V Lišově na Českobudějovicku výrazně ubylo přechodů pro chodce. Někteří místní v důsledku toho obviňují silničáře, že se jim tímto způsobem mstí za sérii protestů. Lišovským se totiž vůbec nezamlouvá pomalé tempo přípravy obchvatu a stěžují si. Taková obvinění ale silničáři kategoricky odmítají. Na tříkilometrovém úseku hlavní lišovské třídy zůstala z osmi přechodů jen polovina.

„Od prvního domu je to k nejbližšímu přechodu 800 metrů,“ stěžuje si spoluorganizátor protestů Luboš Cahák u hlavní třídy, kde panuje rušný silniční provoz. Počet přechodů je podle některých místních nedostatečný, lidé stále musejí využívat i ty zrušené. Na vině jsou podle nich silničáři, prý to udělali záměrně.

Podle silničářů nejde o žádnou mstu, rozhodnutí přišlo už od zástupců kraje a magistrátu, Opatření podporují i policisté. „Modernizace probíhá tak, aby byla zajištěna bezpečnost a plynulost v silničním provozu,“ řekla pro ČT policejní mluvčí Regina Tupá. Pracovníci magistrátu vysvětlují opatření tím, že jsou teď přechody přes rušnou třídu bezpečnější, dobře značené a navíc se nad nimi objevila světla. Staré přechody nechali zlikvidovat, protože je díky nedostatečnému osvětlení mohli řidiči přehlédnout.

Přechod v Lišově
Přechod v Lišově

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tvrdí, že problémy vyřeší až desetikilometrový obchvat. V současnosti vykupují pozemky, příští rok chtějí získat stavební povolení. „Realizace obchvatu by mohla proběhnout do roku 2014,“ říká ředitel ŘSD Jihočeského kraje Josef Pešl.

Lišovští se s daným stavem nehodlají smířit. Už před měsícem vyrazili do ulic. Při demonstraci tehdy obvinili silničáře, že brzdí stavbu obchvatu. Teď plánují další protesty za nové přechody. Starosta Jiří Švec (SNK) chce udělat vše pro to, aby přechodů přibylo. Radnice se pokusí získat peníze na další dva přechody, slíbila je vybudovat do dvou let.