Odpad z Libčevse odjel zpět do Německa

Libčeves (Lounsko) – Půl roku dokázal majitel pozemku v Libčevsi bránit hromadu odpadků, které přivezl z Německa. Teď je ale odpad zpět za hranicemi a jediné, co jeho skladovateli zbylo, je milionová pokuta. Porušil totiž zákon, když odpad do Česka přivezl a skladoval ho, aniž by k tomu měl potřebná povolení.

Majitel nelegální skládky Petr Ďurica tvrdil, že chce drť z tvrdých plastů, gumy, molitanu, plexiskla, dřeva a drátů používat jako palivo. Jejímu odvezení bránil všemi prostředky, proto úřady k převozu přistoupili nečekaně – takřka potají a s policejní asistencí. Muž, který zasypával úřady v Česku i Německu vyhrůžnými dopisy, však nakonec na aktivní obranu svých odpadků rezignoval. „Odvážení proběhlo v poklidu, majitel se ani neobjevil,“ charakterizoval průběh akce libčeveský starosta Tomáš Ekrt. Převoz po dohodě českých a saských úřadů zaplatil německý odesilatel.

Majitel úsilí o odstranění hořlavého odpadu z Libčevsi však už dříve označil za zločin. „Jakákoli pokuta je nesmysl, je nezákonná, jsou to jednoznačně mafiánský prakticky,“ řekl Petr Ďurica o přístupu úřadů.

Ďuricova firma Alfa Green Power o odpad přišla, zato dostala milionovou pokutu za nelegální dovoz a skladování odpadu. Policie rovněž oznámila, že za nelegální nakládání s odpady obvinila jednoho člověka. Kdyby Ďurica začal drť spalovat, mohl být postih ještě vážnější. „Tento odpad nemohl být v žádném případě našem území být spalován, nebyly k tomu provedeny žádné spalovací zkoušky,“ zdůraznila Jana Moravcová z České inspekce životního prostředí.

Pochopení se svým sousedem Libčeveští neměli, na 800 tun odpadu na dvoře bývalého kravína hleděli půl roku s obavami. „Stále hrozilo nebezpečí požáru, teď jsme si všichni společně oddychli, že odpad je pryč,“ uvedl starosta Ekrt. S podobnými událostmi už měli obyvatelé severočeské obce nepříjemné zkušenosti, když jiná firma před pěti lety přivezla odpad do téhož starého libčeveského kravína. Nelegální skládka začala však hořet a štiplavý kouř trápil místní obyvatele několik dnů. Vše tehdy skončilo desetimilionovou pokutou pro německého dovozce, protože však firma zatím zkrachovala, nikdo ji nezaplatil.