Část obcí dostala zpět své lesy, další musí čekat dál

Lázně Bělohrad – Mezi žadatele o navrácení majetku uzurpovaného v minulosti státem patří i mnoho obcí. Především by chtěly spravovat polesí, která jim patřila, ale nyní spadají pod státní podnik Lesy České republiky. Firma řadu pozemků dosud zadržuje, průtahy vysvětluje restitučními spory. Některé obce se ke svému historickému majetku dostaly teprve nedávno, když Lesy ČR dostaly návod, jak vykládat odpovídající zákon.

Lesy České republiky prohlašovaly donedávna zákon, podle kterého se měly řídit při vydávání majetku, za nejasný. „Vykládaly si zákon tak, že majetek, na který byl vznesen restituční nárok, se nevydává,“ shrnul lesní hospodář z Lázní Bělohrad Jiří Ulver. Právě Lázně Bělohrad patřily mezi obce, které po čtrnáctiletém čekání získaly 50 hektarů lesa v hodnotě zhruba 30 milionů korun. „Situace se změnila, když v podobných věcech rozhodoval Nejvyšší soud ČR a přijmul některá rozhodnutí,“ řekl ke změně postoje státního podniku jeho mluvčí Zbyněk Boublík. Podobně se k historickému majetku dostalo například několik obcí v okolí Nového Bydžova. Ty se ale soudí ještě o další části svých lesů.

Radnicím v boji o lesy nejde tolik o historickou spravedlnost, jako spíše o miliony. Ty jsou totiž v dřevě ukryty. „Podle vyhlášky, kterou se lesní pozemky oceňují, je hektar lesa zhruba půl milionu korun. Pro obce to je velice významná položka,“ přiblížil starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr. Právě Bělohrad čekal na vrácení svých lesů více než čtrnáct let. Nejdřív je stát nechtěl vydat kvůli restitučnímu nároku Bernadety Kinské na část území. I poté, co Ústavní soud její žádost zamítl, však spor pokračoval, čekalo se na výklad zákona.

Podle Lesů ČR na majetek čeká už jenom malá část obcí, která o pozemky požádala. V posledních dvaceti letech získaly obce od státu 411 tisíc hektarů lesních pozemků.