Policisté pochytali gang zlodějů aut z Prostějova

Olomouc - Až osm desítek odcizených aut v hodnotě několika milionů korun mají na svědomí zloději, které zadržela policie v Prostějově. Na rozsáhlém případu s krycím názvem Koncern spolupracovali policisté Olomouckého kraje i s kolegy ze Zlínského kraje. Podle nich jde o jeden z největších případů odhalení krádeže aut v České republice.

Policisté již tři muže ve věku 42, 31 a 29 let z Prostějova obvinili z krádeže, hrozí jim až osm let vězení. Dva z mužů skončili ve vazbě. Hlavního odběratele odcizených aut policisté obvinili z podílnictví. Na případu detektivové nadále pracují, nevylučují, že počet případů i počet obviněných ještě vzroste. „Jde o jeden z největších případů, ten počet odcizených vozidel je nevídaný. Nešlo o pachatele, kteří by byli amatéři. Šlo o profesionály, nejen co se týče krádeží, ale i krytí,“ řekl dnes novinářům šéf obecní kriminality Zlínského kraje Ervín Dankovský.

Největší počet odcizených aut, přes čtyři desítky, našli policisté v jedné hale v Moravskoslezském kraji. Upřesnit místo zatím nechtějí. Objevili tam především auta značek Škoda, ale i Audi či Volkswagen. Sami policisté byli při vstupu do objektu překvapeni obrovským počtem vozidel. „Najednou se před námi objevila řada vozidel ve skladech, majitel se přiznal, že jsou odcizená. Některá byla částečně demontována. Nakonec jsme jich v objektu a přilehlém okolí napočítali 43,“ uvedl šéf obecní kriminality Olomouckého kraje Libor Šamšula. Doplnil, že v dalších prostorách a halách se nacházely jednotlivé díly aut, kriminalisté objevili například dalších 14 motorů. Na policisty tak čekala mravenčí práce všechno zdokumentovat.

Podle kriminalistů byli zloději schopni za jedinou noc odcizit až pět vozů. „Odběratele zásobovali natolik, že auta už neměl kam dávat, zůstávala i na odstavných parkovištích,“ doplnil Dankovský. Další tři desítky odcizených aut našli policisté v ulicích. Zloději je ukradli a ponechali je na jiných místech kvůli vyhledávacím zařízením. Pokud se nic nestalo, po několika dnech je odváželi pryč.

Některé náhradní díly odcizených aut byly na prodej, mnohé kradené vozy se pachatelům podařilo zlegalizovat. Posloužily jim k tomu především doklady havarovaných aut, která si dováželi ze zahraničí. Podle Dankovského bylo nalezeno až 200 takových vozidel, jejichž identifikační znaky posloužily pro legalizaci odcizených aut.

Zloději zřejmě kradli auta poslední dva roky. Hlavním pachatelem je podle policistů nejstarší z nich, dvaačtyřicetiletý muž. Nejčastěji mizely vozy z ulic Prostějovska, ale i Olomoucka, z území Moravskoslezského i Jihomoravského kraje, zloději údajně operovali i v Rakousku a Německu. Policisté na případu začali pracovat v srpnu, trojici podezřelých pozatýkali v říjnu a na začátku listopadu. Uvedli přitom, že v regionu od té doby nezaznamenali žádnou krádež auta.