Tenký led pod brandýskou nemocnicí praská, prý je za tím ODS

Praha - Fungování nemocnice v Brandýse nad Labem je ohroženo, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jí totiž krátí platby. Vedení nemocnice si stěžuje, že VZP už jim za letošní rok dluží šest milionů korun. Podle Petra Švikovského, jednatele společnosti PP Hospitals, která brandýskou nemocnici vlastní, je za jednáním VZP snaha zakrýt nekalou privatizaci, za vším prý stojí středočeská ODS. VZP ale postupuje podle zákona, který jí změnu předběžných úhrad umožňuje. Nemocnice totiž neuzavřela úhradový dodatek.

„Za rok jsme zvýšili výkon o 24 procent, a přesto se k nám VZP chová tímto způsobem. Ředitel krajské pobočky VZP nám oznámil, že máme jednat jen s právníky, kteří je zastupují,“ upozornil ředitel nemocnice Miroslav Kadlec. Za říjen jim prý VZP zkrátila platby o zhruba 2,7 milionu korun, tedy o 40 procent. Jak to bude s dalšími platbami, je prý zatím nejasné. Vedení nemocnice se navíc odvolává na rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který krácení zamítl.

VZP se ale podle svého stanoviska vůči PP Hospitals nedopouští protiprávního jednání. PP Hospitals nepodepsala úhradový dodatek pro rok 2011, na základě kterého by byla pojišťovna povinna poskytovat nemocnici předběžné úhrady. „Poskytovat předběžné úhrady je tak v souladu s úhradovou vyhláškou za rok 2011 VZP nikoli povinna, ale oprávněna, stejně tak jako je oprávněna měnit jejich výši,“ uvedl mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Předběžné úhrady krátí pojišťovna proto, aby nevznikl další závazek nemocnice vůči VZP jako loni a předloni, kdy přeplatek činil celkem 20,3 milionu korun, dodal.

„Pokud VZP bude platby krátit i nadále, nese odpovědnost za to, že tato nemocnice může skončit, a taktéž ohrožuje tímto jednáním zdraví, případně i životy pacientů,“ varoval Švikovský. VZP považuje tvrzení o tom, že ohrožuje zdraví, případně i životy pacientů, za naprosto nehorázné. „Zvážíme, zda se nejedná o šíření poplašné zprávy,“ doplnil Rod.

„Netroufnu si bez důkazů tvrdit, kdo za tímto protiprávním jednáním VZP stojí, ale logika věci a další indicie mi naznačují, že jde o politický záměr určité části středočeské ODS,“ řekl Švikovský s tím, že předseda správní rady VZP Marek Šnajdr je členem středočeské ODS a paří ke křídlu Petra Tluchoře. Úpadkem nemocnice by se podle Švikovského mohl někdo pokoušet zakrýt, že při privatizaci nemocnice bývalí majitelé vytunelovali přes 200 milionů korun.

Kraj pod vedením hejtmana Petra Bendla (ODS) v minulosti prodal nemocnici v Brandýse i s pozemky společnosti PP Hospitals za 7,8 milionu korun. Firma následně prodala pozemky městu za 38 milionů korun. Z této částky údajně putovalo 16 milionů na účet firmy JK Profit, jejímž jednatelem je místní občanský demokrat Radek Kundrát. Podle deníku Právo však peníze obdržela společnost IPC, která patřila předchozímu šéfovi nemocnice Martinu Vojtíškovi. Švikovský nemocnici kupoval s dluhem 62 milionů korun, v srpnu novinářům řekl, že mu předchozí vlastník předložil falešné účetnictví a že dluhy jsou nejméně 100 milionů korun. Kvůli hospodaření podal trestní oznámení.