Jediné přízemí v Broumově zrekonstruovali za 50 milionů

Broumov – Česko-polské centrum v Broumově se nelíbí radnici. Projekt minulého vedení stál město téměř 50 milionů korun a za první rok provozu městu vůbec nic nepřinesl. Podle některých zastupitelů je infocentrum zcela nepotřebné. Radní zatím do česko-polského centra poslali kontrolu.

Broumovské česko-polské centrum sídlí v bývalém kině, do jehož nákladné rekonstrukce se město pustilo za bývalého vedení. Klíčovými částmi je infocentrum a přednáškový a koncertní sál. Bývalá starostka Libuše Růčková (ODS) poukázala na prvotřídní techniku, kterou je sál vybaven. Podle současné radnice a dalších zastupitelů však byla rekonstrukce zcela zbytečná, o to však dražší. „Částka dosahuje téměř 50 milionů za jedno zrekonstruované přízemí,“ poukázal zastupitel Petr Staněk (KDU-ČSL).

Ačkoli měla většinu nákladů pokrýt evropská dotace, cena se během prací zvýšila o deset milionů, které už musely jít z městské pokladny. Podle exstarostky Růčkové prodražil zakázku především nákup techniky. Tu však nějakou dobu nikdo řádně nevyužije. Podmínky evropské dotace stanovily, že pět let nesmí město sál pronajímat.

Stavbu teď prověřuje kontrolní výbor zastupitelstva, řada Broumovanů považuje centrum za „pomníček“ minulé rady a především za mrhání veřejnými penězi. „Byla alternativa, kdy by se tato problematika dala vyřešit postatně levněji,“ upozornil zastupitel Staněk. 

Závěry kontroly nebudou dřív než začátkem příštího roku. Bez ohledu na ně se musí zdejší radnice smířit s tím, že bude ještě několik let platit provoz infocentra ze svého.