Kraj dal miliardu na nemocnici, stát miliony na křižovatku přidat nechce

Klatovy – Otevření nové klatovské nemocnice znemožňuje špatně postavená křižovatka. Podmínkou kolaudace je, aby byl u výjezdu z nemocnice kruhový objezd. Protože silnice před areálem patří státu, musí křižovatku postavit Ředitelství silnic a dálnic, které však s takovou investicí nepočítá. Situaci by sice mohl vyřešit Plzeňský kraj a křižovatku zaplatit, ten však nechce dotovat státní stavbu.

Stavbaři jsou přesvědčeni, že pokud zůstane křižovatka před nemocnicí tak, jak je, vyléčení pacienti se do nemocnice zase rychle vrátí. Proto hrozí, že celá nemocnice, do jejíž stavby investoval Plzeňský kraj přes miliardu korun, zůstane po plánovaném termínu spuštění příští rok v létě mimo provoz. Čeká se na stát, který má za dalších 25 milionů postavit kruhový objezd.

Tři ministři dopravy přitom slíbili, že se o potřebnou rekonstrukci křižovatky zasadí a peníze najdou. „Kraj v tom nenecháme samotný,“ řekl například loni v říjnu tehdejší ministr Vít Bárta. Po návratu domů se ale všichni ministři zabývali jinými problémy – a tak okružní křižovatka v Klatovech stále není. Letos na stavbu peníze nezbyly a v příštím roce to podle Jaroslava Krautera ze Státního fondu dopravní infrastruktury nebude jiné. „Je třeba, aby ministerstvo fungovalo. Neumí zajistit to, co slíbí,“ zhodnotil činnost úřadu náměstek plzeňského hejtmana Ivo Grüner.

Plánovaná křižovatka
Plánovaná křižovatka

Kraj ovšem může situaci napravit sám. Nic mu nebrání přestavbu křižovatky zaplatit. Jeho vedení to ale vůbec nemá v úmyslu. „Platit za stát křižovatku nám přijde naprosto nesmyslné, hloupé a nemožné,“ uvedl hejtman Milan Chovanec. Plzeňský kraj se navíc už na přípravě stavby podílel, když pořídil dokumentaci.

Kdo nakonec zaplatí stavbu kruhové křižovatky a zda to neovlivní kolaudaci nové nemocnice za více než miliardu korun, stále není jasné. Přitom by se měla nemocnice otevřít v polovině příštího roku.