Šumava má konečně svou záchrannou stanici pro zvířata

Vimperk - Správa národního parku Šumava dnes v Klášterci u Vimperka otevřela svou první záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata. Dosud je museli zoologové převážet desítky kilometrů do podobných stanic například v Kašperských Horách nebo v Temelíně. V Klášterci zároveň vzniklo i nové ekologické centrum s multifunkčním sálem a klubovnou pro environmentální vzdělávání.

Podle Miloše Juhy, vedoucího Zoologického programu Správy národního parku Šumava, je stanice vybavená pro všechna zvířata mimo medvěda. „Bude sloužit zhruba pro sto zvířat. Podle dosavadních zkušeností se bude jednat hlavně o ptáky, kteří se poraní o různé dráty elektrického vedení,“ uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Lidé přinesou měsíčně desítky zraněných zvířat. Vedle ptáků jde většinou o zvířata sražená auty.

Národní park podobné zařízení už delší dobu postrádal

Ekologické centrum vzniklo v části bývalé lesní školy. V jedné budově je klubovna pro environmentální vzdělávání a multifunkční sál, druhá budova slouží jako ošetřovna a přípravna krmiv pro zraněná zvířata. V objektu se nachází také několik voliér pro ptáky. Ekologické centrum by kromě péče o zraněné živočichy mělo sloužit i jako zázemí pro výukové programy o zvířatech žijících na území Šumavy. Stanice totiž bude život zraněných zvířat natáčet kamerovým systémem a záznamy pak využívat pro studijní účely a pouštět na webových stránkách.

Záchranná stanice pro zvířata
Záchranná stanice pro zvířata

Správa parku při záchraně zraněných zvířat a opuštěných mláďat dosud spolupracovala se stanicí pro chráněné a handicapované živočichy v Kašperských Horách, jež vznikla v roce 1988. Stavba Ekologického centra v Klášterci stála 15,5 milionu korun, EU na ni přispěla téměř 15 miliony, Státní fond životního prostředí 900 000 korunami, park doplatil 1,8 milionu.