Jičín zmeškal termín, může přijít o 70 milionů

Jičín – Pod vrchem Zebín u Jičína možná zůstane skládka. Město se jí sice chce zbavit, nestihlo ale do konce listopadu podepsat smlouvu s dodavatelskou firmou. Včasné uzavření smlouvy přitom bylo podmínkou přidělení sedmdesátimilionové státní dotace na rekultivaci skládky. Radnice tak může o peníze přijít.

Smlouvu nemohla jičínská radnice podepsat včas, protože se zastupitelé přeli, jakým způsobem firmu vyberou. Podle místostarosty Tomáše Frýby (TOP 09) nakonec sice zvolili nejméně problematický způsob, ale dodavatele nestihli vybrat v termínu a hrozí jim ztráta dotace. Nyní město požádalo Státní fond životního prostředí o prodloužení lhůty. „Zatím máme pouze ústní příslib, ale věříme, že dostaneme i v písemné podobě možnost prodloužit výběrové řízení,“ uvedl místostarosta Frýba, podle kterého byla pro Jičín transparentnost zakázky důležitější než stihnutí termínu.

Části zastupitelů se nelíbil původní plán radnice vybrat firmu, která rekultivuje skládku, losováním. Navíc se jim nelíbila předpokládaná cena zakázky. „Vedení radnice připravovalo losování, které mělo mít rozpočet 70 milionů, a nakonec se ukázalo, že můžeme totéž pořídit za 23,“ poukázal zastupitel Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín). Spory, které nakonec vyústily ve vypsání otevřeného výběrového řízení, se však dlouho vlekly a radnice tak zmeškala termín k podepsání smlouvy, který byl jednou z podmínek pro přidělení dotace.

Úpatí vrchu Zebín ukrývá odhadem až 200 tisíc tun nejrůznějšího odpadu. Ten se na místo oficiálně vozil v 70. a 80. letech minulého století, potom ale odpadků dál přibývalo, když ho lidé sváželi načerno. „V některých místech na skládkovém tělese je výška skládkového materiálu až dvanáct metrů,“ poukázala vedoucí radničního odboru životního prostředí Jana Mušková.

Skládku by podle projektu měla překrýt nepropustná fólie tak, aby se zabránilo jejímu dalšímu vymývání. Následovat má osázení plochy.