Okolí Doks se vrátilo o století zpět

Doksy (Kladensko) – Krajina u Doks na Kladensku díky nově vybudovanému rybníku znovu vypadá tak, jak před 140ti lety. Rybník byl součástí obce už za dávných časů. Na jeho místě byla později jen neúrodná louka, její znovuzatopení stálo 40 milionů. Lidi jsou rádi, ale stěžují si, že cesty kolem nového rybníka nejsou zpevněné.

Současný, nově vybudovaný, rybník je co do velikosti jen poloviční a má se stát rybářským revírem. Do krajiny se mohl vrátit už v roce 2002, tehdy ale pozemky patřily státu a téměř 5 let trvalo získat stavební povolení. A když se to nakonec podařilo, nebyly zase peníze. „Projekt byl umístěn do skříně s tím, že se naskytla možnost spolupráce s rybářským svazem a oni získali finanční prostředky z jiného fondu,“ uvedl starosta Doks Jiří Junek (nez.).

Místní jsou pohledem na nový rybník nadšeni, vůbec však nemají radost z toho, v jakém stavu jsou cesty okolo. „Když je vlhko nebo po dešti, je to neprůchodné. Je to takový mazlavý jíl. Určitě by bylo lepší, kdyby se povrchový stav změnil, kdyby se ta cesta zpevnila,“ prohlásil Pavel Scheinpflug z Doks.

S tím už ale projekt nepočítá. Ačkoliv vybudování rybníka stálo 40 milionů, asfaltové cesty, po kterých by se mohli třeba projíždět bruslaři, součástí investice nebyly. „Původní záměr nebyl takový, že by to mělo být pro veřejnost. Měl to být čistě rybářský revír. My bychom byli radši, kdyby to stálo jenom5 mil, ale bohužel,“ vysvětlil hospodář Českého rybářského svazu Kladno Viliam Horák. O zpevnění blátivých pěšin se tak zřejmě bude muset postarat obec, ta ale teď v rozpočtu potřebné miliony nemá. „Letošní a příští rok to určitě není aktuální, ale do budoucna to bude jeden z úkolů,“ dodal starosta Junek.

A rybáře čeká koncem jara také jeden úkol. Až se v novém rybníku vytvoří dostatek potravy, nasadí sem kapry, líny, candáty a štiky.

/*json*/{"map":{"lat":50.11919,"lng":14.047258,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.11919,"lng":14.047258,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/