ČEZ chce postavit paroplynovou elektrárnu

Mělník - Společnost ČEZ plánuje postavit v Mělníku paroplynovou elektrárnu. Měla by nahradit dosluhující uhelnou. Pro část pražských obyvatel, které Mělník zásobuje teplem, by to ale mohlo znamenat zvýšení cen až o třetinu. Zemní plyn je v současnosti dražší palivo než hnědé uhlí. Mělnická elektrárna je jednou z nejstarších v republice, zatím stále ještě spaluje severočeské hnědé uhlí. ČEZ ale teď plánuje, že ji přestaví a energetickým zdrojem se stane zemní plyn.

„Paroplyn může zajistit jak dodávku tepla, tak elektřiny a v podstatě ekologičtější dodávku obojího,“ vysvětlila mluvčí ČEZ Bohdana Horáčková. Občanské sdružení, které zastupuje koncové spotřebitele, ale varuje. Zákazníci pak za teplo do domácností zaplatí mnohem víc. Zemní plyn je totiž dražším palivem než uhlí. Společnost ČEZ zatím žádné relevantní propočty nemá.

Podle předsedy Sdružení za férové ústřední topení Jana Ference není jejich prvotním zájmem paroplyn. Chtějí hlavně přijít na to, jak udržet rozumné ceny tepla. „Ty se dají zaplatit. Dosavadní zkušenost je taková, že kde se topí plynem, je to až o třetinu dražší,“ dodal. Středočeský kraj také uvažuje, že by v areálu mělnické elektrárny vybudoval ekologickou spalovnu odpadů. Vedení města ale podporuje spíš projekt paroplynové elektrárny. Podle starosty by byla šetrnější k životnímu prostředí než stávající provoz.

Paroplynový způsob výroby elektřiny zatím není v Česku příliš rozšířený, ze zemního plynu se ročně vyrobí jen asi necelá tři procenta elektřiny.