Vysočina se bojí rušení policejních služeben

Jihlava - Vysočinu zasáhl strach z rušení policejních služeben. Starostové kvůli obavám o bezpečnost obyvatel sepisují petice a plánují veřejné schůze. Řada obcí se snaží uhájit ty „své“ policejní stanice i navzdory úsporným krokům ministerstva vnitra. To je i případ Velké Bíteše, která je vzdálená jen dva kilometry od dálnice D1.

Radní Velké Bíteše vyrazili do boje proti úsporám u policie. Od příštího roku má totiž dojít ke značným změnám v organizaci místních policejních služeben. Velká Bíteš by měla mít místo služebny stanici a velení policie se bude nacházet ve dvacet kilometrů vzdáleném Velkém Meziříčí. „S dalšími úsporami, které jsou ve vzduchu, se může stát, že se zruší všechny stanice a Bíteš tak bude bez policejní kontroly,“ říká místostarosta obce Tomáš Kučera. 

Petice za zachování služebny a tedy nonstop provozu policie plní radniční poštovní schránku. Petice nachází podporu i v okolních obcích. Pětitisícová Bíteš se navíc podle radních potýká s vysokou kriminalitou. Drogy, vloupání, rušení nočního klidu a veřejného pořádku, to vše místní velmi znepokojuje. „Tato organizační změna je vyvolána novou systemizací. Ta však ještě není policejním prezidiem schválena,“ vysvětluje mluvčí Policie ČR Vysočina Dana Čírtková. „My jsme schopni intervenovat u ministra a vlády jedině prostřednictvím asociace krajů,“ přiznává náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl.  

Strach z rušení služeben a následně i stanic se po Vysočině šíří. Úsporných opatření policie se bojí i Přibyslav, Telč, Okříšky, Polná a další města. Mnohde totiž obce a města na své náklady vybudovaly policistům zázemí a čekají, že jim to strážci pořádku nyní oplatí nepřetržitou službou a bezpečím občanů.