Zimní táboření na Hvězdě se obešlo bez mrazu

Hradec Králové - Milovníci zimního táboření mají o tomto víkendu sraz na Broumovsku. Pořadatelé hlásí účast až stovky nadšenců. Zimní táboření v lokalitě zvané Hvězda je druhou nejstarší akcí svého druhu v Česku. Mnozí zimní táborníci nechyběli za celou dobu existence tohoto setkání ani jednou.

Do lokality na Hvězdě u Broumovských stěn se sjíždějí již od pátku trempové z celé republiky. V sobotním dopoledni je přivítal sněhový poprašek a jeden stupeň nad nulou. Na kraji lesa táborníci stavějí stany. „Nejdůležitější pro postavení stanu je místo, moc sněhu není, takže to bude dobré,“ pochvaluje si zimní táborník František Rada. 

O kus dál už se připravuje dříví na odpolední zapálení vatry. „Kdyby se to kácelo na poslední chvíli, tak by bylo dřevo surové a špatně by hořelo. Proto jsme dřevo připravili v létě a tady se vatra jenom sestavila,“ prozrazuje táborník Jaroslav Vtípil. 

Na počasí si tady nikdo nestěžuje. Hlavně, že neprší, ozývá se hromadně. Jedním dechem ale táborníci dodávají, že víc sněhu by akci neuškodilo. „Já jezdím na zimní táboření ráda. Jezdím každý rok a moc mě to baví. Je to úplně něco jiného, než v létě,“ pochvaluje si tábornice Irena Vernerová. „Vždycky se sejde spousta lidí, kteří mají podobný názor na život, mají rádi přírodu,“ říká táborník Jiří Novotný.

V některých partách se zimní táboření na Hvězdě předává z generace na generaci. Většina lidí už se vzájemně zná, každý rok se ale objeví i někdo nový. „Lidé sem přicházejí na doporučení svých známých a zjišťují, jaký je tady krásný kus přírody,“ uvádí pořadatel akce Petr Scholz.  

A podobně to tady vypadá už osmačtyřicet let. Starší je jenom zimní táboření na Klíči v Lužických horách.