Budějovice odmítly sbírku motocyklů, teď si to rozmyslely

České Budějovice – Ještě před dvěma měsíci českobudějovická radnice o unikátní sbírku motocyklů sběratele Petra Hošťálka nestála. Když však o ní začala usilovat jiná města, otočila. Jedna z největších evropských sbírek se tak rozprodávat nebude. Radnice muzeum zachová a Petra Hošťálka dokonce i zaměstná. Změnu svého postoje radnice nezdůvodnila, podle primátora šlo ale o nedorozumění.

Petr Hošťálek muzeum uzavřel poslední říjnový den, přesně po čtrnácti letech provozu.   Radnice o jeho projekt nestála, proto mu ani nechtěla prodloužit nájemní smlouvu. „Turistický ruch v Českých Budějovicích rozhodně nestojí na motocyklovém muzeu,“ vysvětlovala neprodloužení nájemní smlouvy náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová. „Pomyslný Damoklův meč nade mnou visel již několik let,“ komentoval slova Popelové provozovatel muzea Petr Hošťálek.    

V listopadu ale tento bývalý závodník dostal postupně tři nabídky. Sbírku chtěli získat ve Strakonicích a v Pluhově Žďáru. O její část usilovali i historici z Národního technického muzea. „O takovou sbírku by měl mít zájem každý. Samozřejmě bychom o ní stáli,“ přiznává správce motocyklové sbírky Národního technického muzea Praha Arnošt Nezmeškal. „Zájem máme, otázkou je jen, zda by se pro sbírku našel vhodný prostor,“ uvádí starosta Strakonic Pavel Vondrys.

Ještě než se sběratel rozmyslel, kam stroje přestěhuje, přispěchala českobudějovická radnice s novou nabídkou. Sbírka je mimořádně cenná a teď si ji chce magistrát pronajmout. „Čekáme na vyhotovení znaleckého posudku, který by měl odhadnout hodnotu sbírky kvůli pojistnému. Pan Hošťálek by se stal zaměstnancem magistrátu,“ vysvětluje primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

Petr Hoštálek sbírá motocykly téměř padesát let. Dnes vlastní sto šedesát strojů a mezi nimi mnoho unikátů. Jedním z nich je i závodní motocykl Hurikán. Vyrobili ho konstruktéři v Českých Budějovicích. Petr Hošťálek dosud novou smlouvu s radnicí nepodepsal. Rozhodne se až na začátku příštího roku.