Brněnští cestující zaplatí za MHD jako ti pražští

Brno – Městská hromadná doprava v Brně bude stejně drahá jako ta pražská, přinejmenším z pohledu nejvěrnějších cestujících. Brno se přidá k městům, která v příštím roce zdraží MHD, za roční jízdenku potom zaplatí cestující 4 750 korun, tedy stejně jako v Praze, přestože je rozsah brněnské MHD nižší. Základní jízdenka potom bude stát 20 korun místo stávajících 18, hodinový přestupní lístek zdraží z 22 na 25 korun.

Vůbec už nebude v brněnské MHD k dispozici dosavadní nejlevnější nepřestupní jízdenka za 14 korun. Podle vedoucího tarifního oddělení dopravního podniku Víta Prýgla měl dopravce s tímto lístkem potíže, protože cestující často nerespektovali, že platí jen deset minut. Cestující, kteří si zakoupí jízdenku od řidiče ve vozidle, potom nově zaplatí 35 korun.

Ještě citelněji než změny u jednotlivých lístků zasáhne kapsy cestujících zdražení časových předplatních jízdenek – těch nepřenosných. Měsíční jízdenka bude stát 550 korun místo dnešních 530, čtvrtletní předplatné zdraží rovnou z 1 280 na 1 370 korun a za celoroční jezdění MHD zaplatí Brňané 4 750 korun namísto stávajících 4 430. Vít Prýgl však odmítl, že by byl brněnský dopravní podnik nejdražší v Česku. Poukázal na ceny měsíčních a čtvrtletních jízdenek, které jsou v Praze vyšší, ačkoli celoroční jízdné je v obou městech na stejné výši.

Prýgl poukázal také na docela novou nabídku, kterou bude přenosná časová jízdenka. Prodávat se bude za 6 100 korun na rok, zájem o ni mají některé brněnské firmy.

V neděli začnou ve veřejné dopravě v celé zemi platit nové jízdní řády, v brněnské MHD ale budou změny jenom minimální. Linka do Sokolnic u Brna bude prodloužena do Újezdu u Brna. Dopravní podnik posílí dopravu v městské části Bystrc, kde je velké sídliště. Prodlouží proto posilovou linku 54. Menší změny se týkají dopravy v Černých Polích a v lince, která vede do průmyslové zóny Černovická terasa.


Zdražení je podle Prýgla důsledkem inflace. „Zvýšily se ceny vstupů, energií, pohonných hmot. Hlavním důvodem zdražení je změna daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent,“ shrnul. Zdůraznil, že se MHD v Brně nezdražovala poslední tři roky a nejméně dva roky opět zdražovat nebude.

V souvislosti s plánovaným zvýšením DPH zdraží MHD v mnoha českých městech včetně těch největších. Dražší tak bude cestování například v Plzni, Olomouci, Ústí nad Labem, Zlíně nebo Českých Budějovicích, změní se také tarif Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Zdražení se sice vyhne Praha, ale jenom proto, že její dopravní podnik výrazně zdražil s předstihem už v létě.