Jihlava vyhlásila boj hernám

Jihlava - Město Jihlava chce do tří let zcela vymýtit herny ve městě. Radní schválili vyhlášku, podle které by od roku 2015 neměl zůstat ve městě ani jeden hrací automat nebo loterijní terminál. Provozovatelé a majitelé heren ale takový přístup tvrdě kritizují. Automaty i videoloterijní terminály také brzy zmizí z Havířova. Z provozu automatů přitom Havířov například loni získal přes 18 milionů korun. Teď o ně přijde. Ve městě ale zůstanou dvě kasina, což se nelíbí jejich provozovatelům a stěžovat si chtějí až u krajského úřadu.

Ulice v historickém jádru Jihlavy nabízejí hráčům nepřeberné možnosti v desítkách heren. Další jsou u nákupních středisek i na sídlištích. Přímo na Masarykovo náměstí se hraje i vedle základní umělecké školy. Z počtu aktuálně povolených přístrojů vyplývá, že na každých 50 obyvatel je v Jihlavě jeden automat. „Při tom počtu povolených přístrojů je Jihlava jakýmsi Las Vegas Vysočiny a tohle je možnost opravdu tento způsob podnikání ve městě regulovat,“ řekl mluvčí Magistrátu města Jihlavy Radek Tulis.  

Poté, co radnice v roce 2008 vyhláškou zakázala výherní hrací automaty, objevily se takzvané videoloterijní terminály, které podléhají pouze dohledu ministerstva financí. Od roku 2015 už ale na území Jihlavy nemá být vůbec žádný z těchto přístrojů. „Já to přijímám s povděkem. Stále jsou nové mladé rodiny, které tomu propadají a skutečně ten vliv na tu rodinu je absolutně devastující,“ podotkl sociální pracovník Patrik Priesol. 

Majitel největší herny v Jihlavě říká, že mu město svým přístupem brání svobodně podnikat. „Neděláme nezákonné věci, je to povolené státem, tak nechápu, že se k tomu někdo staví tak, že to zakazuje,“ řekl majitel herny Miroslav Hrabal. „Ještě tři roky bude to jejich podnikání v podstatě neomezeně pokračovat, takže náklady se jim vrátí,“ poznamenal Tulis. 

S návrhem zakazujícím hazard v Jihlavě souhlasí i opozice. 14. prosince by tak měl bez problémů projít i zastupitelstvem.