Skorošice se dostaly do problémů kvůli splácení půjčky na vodovod

Skorošice - Obec Skorošice na Jesenicku má finanční potíže. Do problémů se dostala kvůli půjčce. Jeden a čtvrt milionu si obec půjčila na opravu vodovodu od Olomouckého kraje, peníze na vrácení ale nemá, a žádá proto o prominutí půjčky. Kraj se zdráhá vyhovět - šlo by totiž o precedens.

Začátek problémů dnes zadlužené obce odstartoval v červnu roku 2009. Skorošicemi se tehdy prohnala blesková povodeň. Část obce s osmi sty obyvateli zůstala bez pitné vody. Rozvodněný potok vodovodní potrubí vytrhal ze země. „Část vodovodu v podstatě neexistovala, tak jsme tenkrát nouzově vybudovali suchovod, tzn. vodovodní řad byl na povrchu,“ řekl starosta obce František Kadlec. 

Opravy spočítané na pět milionů korun začaly s příslibem státní dotace. Obec očekávala, že peníze pokryjí veškeré náklady, což se nestalo. Ministerstvo poslalo tři miliony a sedm set tisíc korun. „Obec ani příslib ve stoprocentní výši nemohla dostat, protože by to odporovalo dotačním pravidlům. Maximální výše dotace činí osmdesát procent nákladů,“ konstatoval mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Ivo Heger – mluvčí úřadu Olomouckého kraje: 

„Pokud jde o žádost obce přeměnit půjčku na dotaci, tak rada Olomouckého kraje tento krok nedoporučuje. Byl by to precedens.“


Jeden a čtvrt milionu si obec půjčila od krajského úřadu. Peníze na vrácení teď ale v rozpočtu těžko hledá. Žádá o prominutí nebo možnost použít peníze jinak. Peníze by obec použila například na opravu mostu, který je už dva roky v havarijním stavu. Vesnice s dvanáctimilionovým rozpočtem navíc potřebuje opravit silnici nebo dostavět obecní bytovku. „V současné době máme propad daní asi milion korun,“ řekl Kadlec. 

Že by úřad některé ze čtyř set obcí kraje půjčku prominul, se za 10 let jeho existence nestalo. Konečné rozhodnutí mají ale v rukou krajští zastupitelé. Rozhodovat budou 16. prosince.