Přerovské květinářství vyloupilo třináctileté dítě

Přerov – Policisté dopadli třináctiletého chlapce, kterého podezírají, že ozbrojen nožem přepadl květinářství, ohrožoval prodavačku a uloupil tisíc korun. Nízký věk pachatele však byl pro kriminalisty, kteří případ řešili od března, velkým překvapením. Právě kvůli jeho mládí museli případ nakonec odložit.

Ozbrojený dětský lupič vstoupil letos v březnu do květinářství v ulici 9. května. „Vešel do prodejny, z mikiny vytáhl nůž a přes prodejní pult ohrožoval prodavačku, které řekl, ať mu dá peníze. Žena se obávala o své zdraví, a proto nechala pachatele, aby si vzal z pokladny 1 000 korun,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Chlapec si naloupené peníze strčil do kapsy a z obchodu utekl.

Po půl roce policisté chlapce dopadli a netajili překvapení nad jeho mládím. Třináctileté děti podle mluvčí Zajícové obvykle násilné zločiny nepáchají – přinejmenším ne na dospělých. „Když už se jedná v tomto věku o loupež, je to většinou mezi spolužáky. Ale že by to bylo se zbraní, jako je nůž, je velice ojedinělé,“ upozornila mluvčí.

Dospělému pachateli loupežného přepadení by hrozilo až deset let vězení. V tomto případě policisté případ pouze zadokumentovali a odložili.

Podle krajské policejní mluvčí Marty Vlachové evidují policisté ve statistikách od ledna do konce října 72 nezletilých, kteří se dopustili trestného činu. Mladiství se ve statistikách vyskytují častěji, jen letos se do konce října dopustilo v Olomouckém kraji trestného činu 217 pachatelů ve věku do 18 let. Podle policistů jde nejčastěji o majetkové trestné činy, převažují krádeže či vloupání.