Místo autobusu mohou lidé jezdit „krajským taxi“

Pardubice – Lidé, kteří žijí v nejmenších obcích Pardubického kraje, možná brzy budou cestovat domů taxíkem, jehož jízdu z větší části zaplatí krajský úřad. Prostřednictvím dodávek jezdících na zavolání chce region zajistit obsluhu míst, která si stěžují na nedostatek běžných spojů, ale současně by bylo příliš drahé objednávat pro ně běžný autobus, řekl Vladimír Záleský, jednatel společnosti OREDO, která je organizátorem regionální dopravy v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

 

Podle krajského radního Jana Tichého mohou „krajské taxíky“ jezdit například ze Svitav do Brněnce. Místní obyvatelé si stěžovali, že nemají jak se dostat domů z odpolední směny po 22. hodině. „Odvézt lidi musíme, ale vypravovat pro ně autobus by bylo ekonomicky nepřijatelné,“ poukázal radní Tichý.

Cestující by v mikrobusu platili běžnou cenu jízdného, náklady by dopravci kompenzovalo hejtmanství jako objednatel veřejné dopravy. „Přeprava by byla na zavolání podobně jako taxi,“ řekl Záleský z firmy OREDO. Spoj by nebyl zanesen v jízdním řádu, jak by vše v praxi fungovalo, však zatím není dořešené.