Větrná smršť poničila botanickou zahradu v Bečově

Bečov – Včerejší větrná smršť komplikuje obnovu vzácné botanické zahrady v Bečově na Karlovarsku. Obnova začala v roce 2005. Zahrada se vedle relikviáře sv. Maura měla stát velkým turistickým lákadlem Bečova. Její otevření bylo plánované na jaro příštího roku. Termín se však nyní kvůli napravování škod může posunout.

Během několika minut vichřice vyvrátila anebo zlámala pětadvacet stromů. Mimo jiné i vzácný exemplář jedle ojíněné. Popadané kmeny poškodily nově vybudovaný srub, lávky, naučné tabule a další technické prvky, naštěstí však nepoškodily šest nově osazených děl od sochaře Václava Gatarika. Škoda se odhaduje na jeden a půl milionu korun.

Podle Jiřího Šindeláře, koordinátora obnovy Beaufortova arboreta, na místě došlo k anomálii. Vytvořil se zřejmě vzdušný vír, který však napáchal škody jen na malém území. Botanická zahrada se má otevírat na jaře. Kvůli obnově zahrady po větrné smršti se však termín otevření může posunout. „Určitě se pokusíme vyzvat lidi o pomoc, aby fyzicky pomohli, protože to bude určitě náročné, napravit stav, který tam je, a potom uvažujeme o tom, že bychom vyhlásili sbírku,“ uvedla starostka Bečova Olga Haláková. Botanickou zahradu obnovují ochránci přírody ze státní dotace na rozvoj venkova. Dostali zatím 3,5 milionu korun. Přivydělávají si zde také nezaměstnaní či odsouzení z nedaleké věznice v Horním Slavkově.