Klíšťata řádí nejen na jihu Čech

České Budějovice – Hygienici na jihu Čech letos evidují rekordní počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou. Nemoc postihla v regionu už 168 lidí, tedy o téměř polovinu víc oproti minulému roku. Podle předběžných odhadů bude počet nakažených nejvyšší za posledních deset let. A podobný trend ukazuje i celorepubliková statistika.

Letošní rok byl pro klíšťata ideální. Mírná zima, vlhko a teplo. Podle slov Milana Daniela ze Státního zdravotního ústavu jsou jižní Čechy nejvíce zasaženým regionem. Jak klíšťová encefalitida, tak lymská borelióza letos dosáhly nejvyšších hodnot od roku 2007 v celé ČR. A čísla ještě zřejmě zvýší prosincová statistika. „Dostali jsme do laboratoře od našich spolupracovníků klíšťata ještě v polovině listopadu, což nebývá běžné,“ říká parazitolog Libor Grubhoffer.

Mezi nejrizikovější regiony patří jižní Čechy, Ústecko, severní Morava. Do čela se pomalu začíná dostávat Kraj Vysočina. Podle odborníků je na vině kromě změny klimatu také špatné obhospodařování půdy. „Spousta půdy zůstává ladem, spousta půdy zplaňuje, objevují se velké skupiny křovin, které poskytují ideální podmínky pro rozmnožování hostitelských zvířat,“ vysvětluje Libor Grubhofer. Vědci to dokládají na příkladu jižních Čech a Bavorska. Ačkoli jde z hlediska přírodních podmínek o velmi podobná území, výzkum ukázal, že v Česku jsou infikovaná klíšťata v 70 procentech lokalit, zatímco v Bavorsku jen ve čtvrtině.