Dívka vyhrála v soutěži primátorské křeslo

Karviná – Do čela Karviné se na několik hodin postavila historicky nejmladší primátorka. Dvanáctiletá Ema Trávníčková z Horní Suché se usadila do primátorského křesla díky výhře v literární soutěži na téma Měla jsem sen, že jsem primátorkou města. Po rozpačitém začátku se podle mluvčí magistrátu Šárky Swiderové „otrkala“ a stihla i navrhnout zákaz výherních automatů na území města.

V osm hodin ráno se do čela Karviné postavila Ema Trávníčková. Ve své vítězné eseji snila o tom, že se stane primátorkou. Dnes se jí to povedlo. „Je super, že tady můžu být, jiní žáci vlastně nemohou,“ radovala se. Podle mluvčí Swiderové se sice zprvu před davem novinářů, kteří na novou primátorku čekali na radnici, dívka styděla.

Se svou „zástupkyní“ byl spokojen také karvinský primátor, který se dočasně musel vzdát křesla. „Samozřejmě že bych někdy přivítal, kdyby mě mohl někdo zastoupit, ale já si myslím, že zástupců tady mám dost, takže si s tím poradíme,“ poznamenal primátor Tomáš Hanzel. Dvanáctiletá primátorka se na radnici setkala i s bojovnicí proti komunismu nedávno oceněnou řádem T.G. Masaryka Marií Škareckou. Opravdovou primátorkou by ale žákyně karvinské základní školy být nechtěla, v budoucnu by se ráda stala veterinářkou.

V eseji na téma Měla jsem sen, že jsem primátorkou města Ema Trávníčková popisovala, jak jí jako primátorce nepřišla do práce asistentka, ona musela sama vyřizovat všechny telefonáty a bylo to strašné. Naštěstí ji nakonec ze snu vzbudila miminka. Několikahodinová realita v primátorské funkci byla ale příjemnější. Politici, kteří ji doprovázeli, však dívku neopomněli upozornit, že každodenní primátorská práce je o něco náročnější – a nudnější. 

Na dočasnou primátorku nečekalo ani žádné rozhodování, ačkoli si pro ni představitelé města několik otázek připravili. Ptali se, zda by zrušila výherní automaty, na což dívka okamžitě odpověděla kladně. Podle primátorského náměstka Petra Bičeje však nevěděla, jak by v rozpočtu nahradila peníze, o které by pak město přišlo.

Z literární soutěže zřejmě bude v Karviné nová tradice. „Soutěž byla vyhlášena poprvé a chceme v ní pokračovat. Je to takové příjemné zpestření, děti trošku poznají prostředí komunální politiky,“ řekl Bičej.