Praha chce zrušit noční provoz metra i další spoje

Praha – Pražský grafikon MHD čekají příští rok velké změny. Dopravnímu podniku bude kvůli škrtům na magistrátu chybět v rozpočtu 600 milionů korun. Omezí se proto některé tramvajové a autobusové spoje, ve hře je i zrušení nočního provozu metra. Většina změn se na cestující chystá až na jaře. Několik omezení MHD ale přináší už nový jízdní řád, který začne platit od 11. prosince.

Podle ředitel ROPIDu Pavla Procházky se změny dotknou hlavně nevytížených tramvajových, ale především autobusových spojů. „V současné době se jedná zejména o zkrácení provozu, to znamená, aby metro, tramvaje a autobusy neměly prodloužený noční provoz,“ řekl ČT ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Jaroslav Stůj.

Návrhy na rušení spojů MHD
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Cestujícím se také zřejmě omezí možnost vybrat si, zda pojedou stejný úsek metrem, tramvají nebo autobusem. Budou si tak muset zvykat i na častější přestupy. Například tramvajové linky 17 a 19 denně přepraví kolem 14 tisíc cestujících. Tam, kde trasu kopíruje metro, jsou ale málo vytížené. Některé spoje především pak v severovýchodní části města se proto mají zkrátit a omezit.

Většina změn se ale na cestující chystá až na jaře. „Nic jiného nám nezbývá, protože rozpočet je skutečně napjatý, ale zase na druhou stranu nám to přinese úsporu v řádech stovek milionů korun,“ dodal náměstek primátora Josef Nosek (ODS).