V Kamenici vyrůstá načerno nová hala

Praha - Černá stavba roste v areálu strojírenské firmy Strojmetal v Kamenici u Prahy. Přestože stavební úřad už vydal příkaz k zastavení prací, majitel tam dál buduje novou výrobní halu bez potřebných povolení. Hrozí mu, že stavbu bude muset odstranit a zaplatit pokutu.

Hliníkové tyče musí zatím firma Strojmetal nakupovat. Protože se jí to nevyplatí, tak by si je chtěla vyrábět sama v nové hale, kterou v areálu načerno staví. Kamenický Strojmetal je od roku 2005 součástí záplavové zóny, přímo areálem Kovohutí totiž protéká Kamenický potok a ten napájí soustavu dalších pěti rybníků v okolí. „Máme tady platný územní plán a podle něho je tady zakázáno stavět,“ argumentuje starosta Kamenice Pavel Čermák. „Žádné záplavové území tady nebylo zřízeno. Podle územního plánu sice ano, ale když se pár lidí rozhodne, že tam udělá červenou čáru, ale voda je tady, tak já to mám respektovat, takové věci? Vždyť je to nesmysl,“ brání výstavbu nové haly generální ředitel firmy Miroslav Jelínek.

Žádost firmy o stavební povolení už úřad třikrát zamítl, teď vydal i příkaz k zastavení stavby. Pro ředitele Strojmetalu ale jako by neexistoval. „Firma tím dává špatný signál všem obyvatelům v Kamenici, protože pak by si každý mohl stavět, co chce, ale od toho tady máme stavební úřad,“ říká starosta Čermák. „Ta stavba nepočká, technologie nepočká a odběratelé také nepočkají,“ upozorňuje Miroslav Jelínek. 

Strojírenská firma, jejíž roční zisky se pohybují kolem miliardy korun, chtěla nejdřív postupovat standardně. Několikrát žádala, aby obec územní plán aspoň v jejich areálu pozměnila. Neúspěšně. Proti rozšiřování továrny totiž v obci bojuje občanské sdružení. „Bojíme se zhoršení životního prostředí, protože zde nutně budou dioxiny, zvýší se nákladní doprava,“ vypočítává Antonín Čech z občanského sdružení Kamenice. „Je to velice čistá technologie, čistý provoz bez hluku a bez jakéhokoliv znečišťování okolí,“ vysvětluje Miroslav Jelínek.

Pokud stavební úřad přikáže černou stavbu zlikvidovat, chce se majitel továrny soudit. Počítá totiž s tím, že si povolení vyřídí až dodatečně.