Liberec má nová pravidla, jak prodávat majetek

Liberec – Radnice v Liberci doufá, že se díky novým pravidlům prodeje majetku zbaví nálepky korupčního města. Liberec totiž proslul několika kauzami podivných prodejů nemovitostí za nízkou cenu firmám a podnikatelům napojeným na ODS, která dřív ve městě vládla.

O prodeji městských budov i pozemků budou už ve fázi záměru rozhodovat zastupitelé a nejen rada, jak bylo v Liberci praxí doteď. Veškeré nabízené nemovitosti navíc budou výrazně označené cedulemi. Vyvěšení na úřední desce totiž podle vedení Liberce nestačí. Čím víc lidí bude o prodeji vědět, tím se zmenší riziko možné korupce. Podle odvolaného primátora Liberce Jana Korytáře (Změna pro Liberec) je to krok správným směrem, který nicméně přichází pozdě, protože většina majetku města je již rozprodána.

Jeden příklad za všechny – kvůli prodeji městských pozemků na Ještědu byl obviněn bývalý primátor Liberce Jiří Kittner. Spolu s ním se měli nestandardních operací dopouštět i jeho náměstek Krenk a tehdejší ředitel Sportovního areálu Ještěd Zeronik. Mluvčí policejního prezídia Jaroslav Ibehej informoval, že způsobená škoda činila necelých 18 milionů korun.

Obvinění si v minulosti kvůli prodeji pozemků vysloužilo i 23 bývalých libereckých zastupitelů. Soudce na jaře jejich stíhání zastavil. Na podezřelý prodej tehdy upozornil Jiří Šolc, který je teď jako náměstek primátorky Liberce ve vedení města. „I v těchto zásadách platí, že konečné rozhodnutí mají zastupitelé města,“ tvrdí Jiří Kittner. Podle něho jde jen o dobře znějící populismus.

Podle nových pravidel se bude prodávat například i letiště. Kontroverzní prodej 70hektarového pozemku se řeší už tři roky.