Hory zasypal sníh, místy napadlo až 20 centimetrů

Praha/Jablonec nad Nisou – Řidiče letos poprvé potrápilo silné sněžení. Potíže hlásí hlavně sever země. V horách na severu Čech napadlo v noci na dnešek 15 až 20 centimetrů nového sněhu, celé dopoledne navíc dál sněžilo. V Krkonoších, ale také například v Krušných a Orlických horách se kvůli nárazovému větru na silnicích tvoří sněhové jazyky, na komunikacích třetích tříd leží ujetá vrstva sněhu. Sníh způsobil potíže zejména kamionům. Hlavní tah přes Harrachov směrem na Polsko se pro nákladní dopravu uzavřel. Do pátku by na horách mohlo napadnout až půl metru sněhu, současně bude foukat silný vítr. Motoristé by měli jezdit se zvýšenou opatrností a bez zimní výbavy do hor nevyjíždět.

Teploty se dnes pohybují kolem nuly, silnice jsou kluzké. Na řidiče kamionů, které vyjely až do Harrachova, čekaly komplikace už včera večer, horská mezistátní silnice pro ně byla uzavřena. Do Novosvětského průsmyku totiž těžká vozidla nevyjela ani se sněhovými řetězy. Řidiče uzavírka rozezlila, byl to podle nich důkaz neschopnosti harrachovských silničářů. „V okrese Semily je jeden jediný přechod na mezinárodní cestě a my to za celé ty roky nejsme schopni udržet. Přijde první sníh a cesty jsou nesjízdné,“ stěžovali si řidiči kamionů. „Celá cesta není vůbec udržovaná, posypaná ani protažená. Je to strašné. Ani zimní gumy nepomáhají,“ dodávali. 

Odpoledne však už jsou všechny silnice sjízdné a žádné problémy hlášeny nejsou. „I silnici z Desné na Harrachov, kde ve středu stály kamiony a policie ji musela uzavřít, se podařilo zprůjezdnit. Techniku tam máme od časného rána,“ řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

Krušné hory
Krušné hory

Na silnicích se tvoří závěje

Na hřebenech Krušných hor se kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Vítr tu v nárazech dosahoval rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu. Padající sníh a vítr dopravu komplikovaly například mezi Božím Darem a Klínovcem. Vyplývá to z informací dispečinku krajských silničářů. V nižších polohách regionu padá sníh s deštěm nebo prší. Komunikace jsou převážně mokré a sjízdné bez omezení.

Sněhové jazyky se vlivem silného větru dnes ráno tvořily i na horských cestách v Královéhradeckém kraji. Na cestách v Krkonoších a Orlických horách leží uježděná vrstva sněhu. Kvůli spadlým stromům je uzavřena cesta mezi Orlickým Záhořím a Červenou Vodou. V horských oblastech sněží a teploty se pohybují pod bodem mrazu, dohlednost je snížená vlivem srážek. V nižších polohách prší.

Místy se tvoří sněhové jazyky
Místy se tvoří sněhové jazyky

Až 15 centimetrů sněhu nasněžilo v noci na dnešek v nejvyšších polohách Jeseníků. Se zbytky sněhu musejí počítat řidiči zejména ve výše položených oblastech na Jesenicku a Šumpersku. Všechny silnice v Olomouckém kraji jsou sjízdné, zejména na horách je ale na místě zvýšená opatrnost, řekli dnes dispečeři silničářů. „V noci byla všechna technika venku, sněžilo na většině území bývalého okresu. Zejména v nejvyšších polohách se na chemicky udržovaných silnicích nachází sněhová kaše, na silnicích druhé a třetí třídy udržovaných inertně leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem,“ uvedl dispečer šumperských silničářů Radek Doležel.

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje se na silnicích místy vyskytuje rozbředlý či ujetý sníh. Lokálně se také může tvořit náledí. Někde může cestu zkomplikovat i silný vítr, upozorňuje Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Opatrně by měli jet kvůli sněhu a náledí řidiči zejména v okolí Hlinska, Žamberka a Lanškrouna. Na silnici I/11 v úseku Jablonné nad Orlicí - Suchý Vrch se tvoří sněhové jazyky. Na Moravskotřebovsku a Skutečsku hrozí vlivem silného větru pád větví na vozovku.

V pátek se otevřou další sjezdovky

Sněžení posledních dní umožní vlekařům v Krkonoších a Orlických horách otevřít další lyžařské areály. Lyžovat se v pátek začne například na Černé hoře či v Deštném v Orlických horách. V hradeckém kraji jsou dosud otevřené pouze dvě části sjezdovek ve Špindlerově Mlýně a v Mladých Bukách. „Ve Špindlerově Mlýně napadlo až půl metru sněhu, do toho jsme mohli i zasněžovat, takže v pátek otevřeme vleky na Horních Mísečkách. V sobotu se rozjede lanovka na Hromovce,“ řekl Jiří Beran z lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně s tím, že v Krkonoších stále sněží. V pátek začne lyžařská sezona také na Černé hoře v Janských Lázních na Trutnovsku.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka