Zlínská zoo má novou expozici pro pandy červené

Zlín - Zlínská zoologická zahrada dokončila novou expozici pro pandy červené. Mladý pár těchto šelem již chovatelé do výběhu v asijské části zahrady přestěhovali. Místo svým vzhledem napodobuje vysokohorské prostředí předhůří Himálaje, které tato červeno-černá zvířata obývají ve volné přírodě. Náklady na vybudování expozice dosáhly jednoho milionu korun, řekl dnes novinářům Pavel Shromáždil ze zlínské zoo.

„Expozice je vybudována v nejchladnější části zahrady a je obklopena stromy, jsou tam větve i velké kameny. Má charakter skaliska vysokohorského prostředí, což pandám vyhovuje,“ popsal Shromáždil. Výběh nepůsobí jako pevnost, zvířata od návštěvníků odděluje příkop a elektrický ohradník, který obě v zajetí narozené pandy dobře znají. Expozice o ploše kolem 500 metrů čtverečních je dlouhá asi 30 metrů a v nejširším místě má zhruba 20 metrů.

Pandy se vyskytují od nadmořské výšky 2000 m.n.m. a výše, takže jsou zvyklé na chladné až mrazivé dny, spoustu sněhu i na nehostinné podmínky. „Naše zima jim vůbec nevadí. Naopak velkou chovatelskou chybou by bylo držet je v zimních měsících ve vyhřívaných prostorách. To bychom jim mohli způsobit nemalé zdravotní problémy,“ dodal Shromáždil s tím, že expozice však zvířatům nabízí dvě dřevěné boudy, kam se mohou schovat před deštěm a větrem.

Panda červená
Panda červená

Pandy červená i velká jsou jedinými zástupci řádu šelem, kteří se neživí aktivním lovem a v jejich jídelníčku převládá rostlinná strava - konkrétně bambus, další druhy výhonků či ovoce. „Pokud ale panda narazí na menšího obratlovce, tak si samozřejmě i tímto zpestří jídelníček,“ doplnil zoolog.

Zlínská zoo chová pandy červené teprve od letoška. V dubnu získala z Francie samičku Chantal a v říjnu z Norska samečka Kristiána. Obě zvířata se narodila loni v červnu. „Od začátku spolu vycházejí dobře, a i když jsou oba jen jeden a půl roku staří, možná už teď přijde jejich první říje. Ta totiž u pand červených probíhá obvykle v lednu a trvá až někdy do poloviny března, aby se mláďata rodila do nejpříjemnějšího ročního období, tedy léta,“ uvedl Shromáždil. 

Panda červená je ve volné přírodě ohroženým druhem kvůli ztrátě svého přirozeného teritoria. Kvůli rozšiřování území pro život člověka jich v Číně ročně zemřou tisíce. Navíc jsou zabíjeny pro kožešinu, často se také stávají kořistí dravců, proti kterým nemají žádnou přirozenou obranu.