Zastupitelé v Třemošné odmítli platit za protihlukovou stěnu

Třemošná – Protihluková stěna v Třemošné zřejmě nebude, zastupitelé totiž odmítli krajskou dotaci na její výstavbu. Protihlukové opatření si vynutili majitelé několika domů v lokalitě Orlík, a to přesto, že hlukové limity jsou v normě. Soud dokonce nařídil v červenci silnici za téměř miliardu korun dočasně uzavřít, což by způsobilo kolaps dopravy z Plzně na sever. Plzeňský kraj proto rychle nabídl, že městu dá 70 procent nákladů na stavbu zdi, zbytek měla uhradit Třemošná.

„Patnáct ze 16 zastupitelů hlasovalo proti přijetí dotace a rozhodli, že se město nebude na její stavbě finančně podílet,“ uvedl starosta Jaroslav Zeithaml. Proti stavbě stěny se v minulých týdnech vyslovilo svými podpisy také 1 620 občanů, tedy více než polovina voličů.   

Právní zástupce Občanského sdružení Orlík Stanislav Němec koncem listopadu uvedl, že pokud zastupitelstvo dotaci odmítne, zváží s klienty další postup. V úvahu by podle něj přicházelo odvolání při kolaudaci stavby, která se plánuje na přelom roku, nebo civilní žaloba. 

Protihluková stěna za zhruba tři miliony korun tak v Třemošné zřejmě nevznikne. Kraj už několikrát potvrdil, že investorem nebude, ale dá „jen“ dotaci. Pokud ji nepřijmou, pro kraj to končí, uvedl před včerejším jednáním zastupitelstva šéf krajského odboru dopravy Jaroslav Vejprava. 

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jako investor obchvatu také nemůže stěnu postavit, protože v místě nebyly překročeny hlukové limity. Potvrdilo to v září měření Zdravotního ústavu v Plzni. Občanské sdružení Orlík ale tvrdí opak a pražský soud letos v červenci kývl na jeho návrh na předběžné opatření. Kvůli uklidnění situace ve městě, kdy se skupiny lidí vzájemně osočovaly, schválil kraj Třemošné dotaci. ŘSD dokončilo před měsícem studii protihlukové zdi o délce 270 metrů a výšce jednoho až 1,5 metru. 

Obyvatelé Třemošné většinou nesouhlasí s tím, aby město hradilo zbylých 30 procent nákladů na stěnu. Podle starosty nechtějí vytvářet precedens, protože lidí, kteří mají v obci stejný hluk, může být více. „Kdyby to nehrotili a nechtěli uzavřít obchvat, nepodávali žalobu, tak lidé nebudou mít námitky,“ dodal Zeithaml.