Šumava zřejmě o víkendu přivítá první lyžaře

Železná Ruda – Na Šumavě už se zřejmě bude o víkendu lyžovat, zahájení provozu ohlásily předběžně na sobotu dva areály v Železné Rudě. V místě leží asi 15 cm sněhu, ve vyšších polohách až ke 40 cm. Běžecké trasy se ale budou upravovat jen někde, běžkaři si tak většinou budou muset vyšlápnout stopy sami v místech, kde napadlo nejvíc sněhu. Letošní lyžařská sezona tak začína na Šumavě o dva týdny později než ta loňská.

Díky přírodnímu a také technickému sněhu se poprvé rozjede lanovka v největším areálu Špičák. „Od pondělí večer nepřetržitě zasněžujeme a do toho připadlo asi 35 centimetrů přírodního sněhu. Vybrané sjezdovky jsme dnes ráno upravili rolbou a rozhodli se areál od soboty otevřít lyžařům a snowboardistům,“ uvedl spolumajitel největšího zimního areálu na české straně Šumavy Vladimír Kasík. 

Na Špičáku mohou lyžaři od sobotního rána využít sjezdovky číslo jedna - Turistická a dvě - U Zalomeného, horní část sjezdovky tři - Slalomová a svah Lubák. Dodatečně se ještě rozhodne, jestli Špičák otevře také areál pro děti a začátečníky pod hotelem Sirotek. „Tento víkend jezdíme za ceny vedlejší sezony,“ doplnil Kasík. Za jednodenní jízdenku dá dospělý ve vedlejší sezoně 400 Kč, dítě 270, rodinná jízdenka je za 900 Kč. Zahájení sezony plánuje i areál Weissova louka, kde leží asi 20 cm přírodního sněhu. 

Také další areály na Šumavě už se na novou sezonu připravují, zahájení sezony ale ještě neohlásily. „Na Samotách by v sobotu zahájili lyžování, pokud by ještě připadl sníh. Podklad není zmrzlý a rolba by zatím poničila svah,“ řekl Václav Šebelík z železnorudského informačního centra. Začátek výroby umělého sněhu a příděl přírodního sněhu hlásí i další šumavský areál v Kašperských Horách.   

V okolí Horské Kvildy se podle lyžařského šumavského informačního webu www.bilastopa.cz očekává první lyžování pro běžkaře v nové zimní sezoně. „Zatím na neupravených tratích, pouze v čerstvě prošláplých stopách. Sněhová pokrývka je pro tento účel dostatečná na všech trvalých lesních cestách, jakož i volných plochách, pouze užší lesní průseky mají zatím sněhu nedostatek,“ uvádí aktuální zpráva. Starosta Kvildy Václav Vostradovský upřesnil, že minimálně úsek mezi Kvildou a Horskou Kvildou bude upraven a stopa bude protažená i mezi Modravou a Březníkem, i když jen sněžným skútrem.  

 

Podle záchranářů horské služby si většina lidí vychutnává začátek sezony bez úrazů. Přesto ale doporučují se na první lyžování dostatečně připravit – důležité je nepodcenit helmu, mít dobře připravené lyže i ostatní vybavení a na sjezdovce se k sobě vzájemně chovat ohleduplně.