Kurzy pro uvězněné řidiče mají zabránit nehodám

Odolov (Pardubicko) – Řidiči, kteří způsobili vážnou dopravní nehodu a sedí proto ve vězení, se začali pod vedením psychologů učit zodpovědnosti a klidu. Kurzy, které pilotně spustila věznice v Odolově na Pardubicku, mají vězně připravit k návratu do života a zajistit, aby se za mříže záhy opět nevrátili kvůli podobné řidičské neukázněnosti, která je do vězení dovedla poprvé.

Z 802 lidí, kteří loni zemřeli při nehodách na českých silnicích, jenom třetina nehodu sama zavinila, ostatní doplatili na chyby jiných. Viníci takových havárií nezřídka končí ve vězení a shodují se, že si do poslední chvíle nepřipouštěli, že dělají něco nebezpečného. „Přišel jsem o řidičák, ale pak jsem jezdil pořád – nepřipouštěl jsem si, že ho nemám. Jezdil jsem, jezdil, pak bouračka, soud – a jsem tady,“ popsal svou „jízdu do vězení“ vězeň Stanislav.

Spolu s dalšími uvězněnými řidiči absolvoval první kurzy pilotního projektu, který má změnit pohledy někdejších nebezpečných řidičů na jejich pozici v silničním provozu. Podle odborníků jsou totiž právě recidivisté na silnicích nejnebezpečnější. „Málokdy se setkáváme s tím, že by to byla ojedinělá chyba za milion kilometrů, která vyústí v dopravní nehodu,“ poukázal Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu.

Vězení
Vězení

Rehabilitační kurzy by měly podle odhadů snížit recidivu řidičů až o 50 procent. „Kurz je velmi intenzivní, je koncipován na šest dní tvrdé práce – šest hodin denně. Je realizován jako pedagogicko-edukativní. Jsou v něm prvky terapie, ale i prvky výchovné,“ shrnula jejich podobu vězeňská psycholožka Gabriela Šafářová.

Reakce účastníků naznačují, že by skutečně mohly být úspěšné. „Až odtud vyjdu, nebudu na svět koukat tak, jako jsem koukal. Třeba ani nesednu za volant, dokud nebudu moct,“ zvažoval vězeň Stanislav.

Zda je takové předsevzetí dostatečné, se rozhodne na počátku příštího roku. Budou-li dopravněbezpečnostní kurzy pokračovat, mohou se rozšířit z Odolova i do dalších zařízení.