Krátce po rekonstrukci se linhartovský zámek opět rozpadá

Linhartovy – Přestože byla rozsáhlá rekonstrukce zámku v Linhartovech na Krnovsku dokončena teprve před  necelými čtyřmi roky, začíná stavba vypadat stejně jako před opravou – rozpadá se její fasáda. Podle kastelána zámku jde o nedbalost firmy Archatt, která zámek zrekonstruovala za 30 milionů korun. Společnost však jakékoliv pochybení odmítá.

Linhartovský zámek nevypadá pěkne. Balkon musel být pokryt plechem, omítka mokvá a odpadá, barva se roztéká, štuky jsou rozbité. „Když se podíváte na ten zámek, tak zdálky ta fasáda vypadá velice hezky, ale když se podíváte zblízka, vidíte, jak je to všechno zfušované,“ zlobil se kastelán zámku Jaroslav Hrubý. Podle něj je vše důsledek pochybení stavební firmy Archatt, která rekonstrukci v minulém desetiletí provedla. „Oni by za to měli být trestně stíháni, protože to, co tady předvedli, to je něco neuvěřitelného,“ podotkl kastelán.

Podle jednatele společnosti Marka Tichého ale problém vznikl jinde – už při projektování, se kterou neměla Archatt nic společného. „Je potřeba si uvědomit, že to, co my jsme tam dělali, byla pouze realizace fasády, my jsme ani nevymýšleli technologie, ani jsme nemohli ten dům nějakým způsobem ovlivnit,“ upozornil. Fasádu prý poškodila velká vlhkost půdy, na které stojí. „Objekt byl a stále je velmi vlhký od země a suterénu, což je samozřejmě věc, která s sebou nese poškozování omítky, ale nijak nesouvisí s kvalitou omítky,“ dodal Marek Tichý.

O problémech s fasádou jednali i zastupitelé Města Albrechtic, které je majitelem zámku. Někteří z nich požadovali u firmy reklamaci. Město totiž bude jen obtížně hledat na opravu peníze ve vlastním rozpočtu.